Linkovi

Severna Koreja negira tvrdnje SAD da šalje artiljerijsku municiju Rusiji


Arhiva - Predsednik Rusije Vladimir Putin i severnokorejski lider Kim Džong Un rukuju se tokom sasatnka u Vladivostoku, Rusija, 25. aprila 2019.
Arhiva - Predsednik Rusije Vladimir Putin i severnokorejski lider Kim Džong Un rukuju se tokom sasatnka u Vladivostoku, Rusija, 25. aprila 2019.

Severna Koreja je demantovala američke tvrdnje da isporučuje artiljerijske granate i municiju Rusiji za upotrebu u njenom ratu protiv Ukrajine, a u utorak je optužila Sjedinjene Države da lažu.

Poricanje je usledilo nakon što je Severna Koreja sprovela na desetina testova oružja, uključujući rakete kratkog dometa koje su verovatno nuklearne, kao i interkontinentalnu balističku raketu koja bi mogla da gađa kopno SAD. Pjongjang je rekao da testira rakete i artiljeriju kako bi mogao "nemilosrdno" da pogodi ključne južnokorejske i američke ciljeve ako to želi.

Severna Koreja se poslednjih godina godila tradicionalnom savezniku Rusiji i čak je nagovestila slanje radnika da pomognu u obnovi teritorija u Ukrajini koje je okupirala Rusija. Sjedinjene Američke Države optužile su Severnu Koreju, jednu od zemalja sa najviše naoružanja na svetu, da isporučuje municiju iz sovjetskog doba, poput artiljerijskih granata, kako bi popunila ruske zalihe koje su iscrpljene u Ukrajini.

Prošle nedelje, Rusija je severnokorejskom lideru Kim Džong Unu poslala voz od 30 rasnih konja, otvarajući granicu sa svojim susedom po prvi put u 2 1/2 godine. Kim je strastveni jahač i državni mediji su ga često predstavljali kako galopira po snežnim planinskim stazama na belom konju. Konji kasači Orlov cenjeni su u Rusiji.

Portparoli ruske Dalekoistočne železnice rekli su državnoj novinskoj agenciji 2. novembra da je prvi voz krenuo ka Severnoj Koreji sa 30 konja i da će sledeći voz prevoziti lekove.

Stručnjaci kažu da Severna Koreja možda traži rusko gorivo, kao i transfer tehnologije i zalihe potrebne za unapređenje njenih vojnih sposobnosti dok teži sofisticiranijim sistemima naoružanja.

Severna Koreja je u septembru ponovo pokrenula prevoz teretnih vozova sa Kinom, svojim najvećim trgovinskim partnerom, okončavši petomesečnu pauzu.

Prošle nedelje, portparol američkog Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi optužio je Severnu Koreju da tajno isporučuje Rusiji "značajanu količinu" municije. On je rekao da Sjedinjene Države veruju da je Severna Koreja pokušavala da prikrije rutu transfera tako što bi se činilo da se oružje šalje u zemlje Bliskog istoka ili Severne Afrike.

"Smatramo takve poteze SAD kao deo njihovog neprijateljskog pokušaja da okalja imidž (Severne Koreje) u međunarodnoj areni", rekao je neidentifikovani zamenik direktora u kancelariji za vojne spoljne poslove severnokorejskog ministarstva u izjavi koju su preneli državni mediji.

"Još jednom jasno stavljamo do znanja da nikada nismo imali 'spoazume o oružju' sa Rusijom i da nemamo plan da to radimo u budućnosti", rekao je zamenik direktora.

U septembru su američki zvaničnici potvrdili nedavno deklasifikovani nalaz američkih obaveštajnih službi da je Rusija u procesu kupovine miliona raketa i artiljerijskih granata od Severne Koreje. Severna Koreja je kasnije odbacila taj izveštaj, pozivajući Vašington da prestane da daje "nepromišljene primedbe" i da "drži jezik za zubima".

Kirbi je 2. novembra rekao da SAD imaju "ideju" o tome kroz koju zemlju ili zemlje Sever može da usmeri oružje, ali nije želeo da precizira. On je rekao da pošiljke iz Severne Koreje "neće promeniti tok rata", navodeći napore Zapada da snabdeva ukrajinsku vojsku.

Pritisnuta međunarodnim sankcijama i kontrolom izvoza, Rusija je u avgustu kupila dronove iranske proizvodnje za koje su američki zvaničnici rekli da imaju tehničke probleme. Za Rusiju, stručnjaci kažu da je Severna Koreja verovatno još jedna dobra opcija za snabdevanje municijom, jer Sever drži značajne zalihe granata, od kojih su mnoge kopije granata iz sovjetskog doba.

Severna Koreja je nastojala da unapredi odnose sa Rusijom, okrivljujući SAD za krizu i osuđujući "hegemonističku politiku" Zapada kao opravdavanje vojne akcije Rusije u Ukrajini da bi se zaštitila. U julu je Severna Koreja postala jedina nacija, osim Rusije i Sirije, koja je priznala teritorije Donjecka i Luganska kao nezavisne.

Moguća isporuka oružja Severne Koreje Rusiji predstavljala bi kršenje rezolucija Ujedinjenih nacija koje zabranjuju Severnoj Koreji da trguje oružjem sa drugim zemljama. Ali malo je verovatno da će Severna Koreja zbog toga dobiti nove sankcije zbog podele u Savetu bezbednosti UN oko sukoba Amerike sa Rusijom u vezi sa njenim ratom u Ukrajini i njenim odvojenim strateškim takmičenjima sa Kinom.

Ranije ove godine, Rusija i Kina su već stavile veto na pokušaj SAD da pooštre sankcije Severnoj Koreji zbog njene serije testova balističkih raketa koje su zabranjene višestrukim rezolucijama Saveta bezbednosti UN.

Neki posmatrači kažu da je Severna Koreja takođe koristila rusku agresiju u Ukrajini kao prozor za jačanje aktivnosti testiranja oružja i pojačanje pritiska na Sjedinjene Države i Južnu Koreju. Prošle nedelje, Sever je ispalio desetine projektila kao odgovor na velike američko-južnokorejske vazdušne vežbe koje Pjongjang smatra probom za potencijalnu invaziju.

U odvojenom saopštenju koje su u utorak objavili državni mediji, visoki severnokorejski diplomata kritikovao je nedavnu osudu generalnog sekretara UN Antonija Gutereša lansiranja raketa Severne Koreje, nazivajući ga "glasnikom" američke vlade.

"Generalni sekretar UN ponavlja ono što Bela kuća i Stejt department govore kao da je on njihov glasnogovornik, što je žalosno", rekao je Kim Son Gjong, zamenik ministra za međunarodne organizacije u ministarstvu spoljnih poslova Severne Koreje.

Kim je rekao da je Guteresovo "nepravedno i ponašanje iz predrasuda" doprinelo pogoršanju tenzija u regionu.

XS
SM
MD
LG