Linkovi

Pjongjang "simulirao" nuklearni napad na Južnu Koreju


Severnokorejski lider Kim Džong Un posmatra raketni test (Foto: AP/Korean Central News Agency/Korea News Service)
Severnokorejski lider Kim Džong Un posmatra raketni test (Foto: AP/Korean Central News Agency/Korea News Service)

Nedavne severnokorejske raketne probe bile su simulacija upotrebe taktičkog nuklearnog oružja da se "pogode i sa lica zemlje izbrišu" potencijalne južnokorejske i američke mete, preneli su u ponedeljak severnokorejski državni mediiji, pošto je lider Kim Džong Un nagovestio da će biti sprovedene dodatne probe.

Pjongjang je ispalio dve balističke rakete u nedelju, saopštili su zvaničnici u Seulu i Tokiju, što je sedma slična proba od 25. septembra.

Kim je nadzirao vežbe nuklearnih taktičkih jedinica tokom protekle dve nedelje, uključujući balističke rakete sa lažnim nuklearnim bojevim glavama, prenela je severnokorejska novinska agencija KCNA, navodeći da je cilj bio da se uputi snažna poruka odvraćanja od rata.

Tokom testova, simulirani su udari na objekte vojne komande, glavne luke i aerodrome u Južnoj Koreji, navodi KCNA.

"Pokazani su efikasnost i praktični borbeni kapaciteti naših nuklarnih borbenih snaga koje su spremne da pogode i unište mete bilo kada, sa bilo koje lokacije. Čak i dok neprijatelj nastavlja da govori o dijalogu i pregovorima, mi nemamo o čemu da pričamo niti smatramo da ima potrebe za tim", naveo je Kim, a prenosi KCNA.

U izveštaju se ističe da je vladajuća Radnička partija odlučila da izvede vežbe kao neizbežan odgovor na veliku mobilizaciju američkih i južnokorejskih pomorskih snaga, uključujući nosač aviona i podmornicu na nuklearni pogon.

Sjedinjene Države i Južna Koreja su prošlog petka održali zajedničke pomorske vežbe - u kojima je učestvovao i nosač aviona Ronald Regan - dan nakon što je Seul angažovao borbene avione zbog severnokorejskih vežbi bombardovanja. Pre toga su održane i zajedničke vežbe Južne Koreje, Japana i SAD.

Kabinet južnokorejskog predsednika Jun Suk-jeola je posle saopštenja Pjongjanga naveo da je "važno precizno prepoznati ozbiljnost bezbednosnih pitanja na Korejskom polustrvu i severoistočnoj Aziji zbog adekvatnih priprema".

Japanski premijer Fumio Kišida odvojeno je osudio nedavne severnokorejske raketne probe i najavio da će raditi na "potpunoj denuklearizaciji Severne Koreje u skladu sa rezolucijama Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija".

"Ovim nizom balističkih proba se jasno krše rezolucije Saveta bezbednosti UN i apsolutno su neprihvatljive", rekao je Kišida novinarima.

Južnokorejski i američki zvaničnici saopštili su da postoje nagoveštaji da bi Severna Koreja uskoro mogla da aktivira novu nuklearnu napravu u podzemnim tunelima.

Analitičari ocenjuju da bi severnokorejske nuklearne probe, ako budu nastavljene, mogle da obuhvate razvoj manjih "taktičkih" bojevih glava za upotrebu na ratištu, koje bi mogle da se stave na rakete kratkog dometa, poput onih koje su nedavno testirane. To bi, kako ističu, moglo da predstavlja opasnu promenu načina na koji Severna Koreja planira da upotrebi nuklearno oružje.

Severna Koreja je 4. oktobra ispalila balističku raketu sa najvećim dometom do sada, koja je proletela iznad Japana prvi put od 2017.

XS
SM
MD
LG