Linkovi

Kako izgleda otpor Putinu unutar Rusije


ARHIVA - Leonid Volkov, šef osoblja ruskog opozicionog lidera Alekseja Navalnog, govori u Evropskom parlamentu u Strasburu, 14. decembra 2021.
ARHIVA - Leonid Volkov, šef osoblja ruskog opozicionog lidera Alekseja Navalnog, govori u Evropskom parlamentu u Strasburu, 14. decembra 2021.

Sakriveni od većeg dela sveta pod velom cenzure Kremlja, kritičari predsednika Vladimira Putina u Rusiji vode žestoku kampanju otpora ratu u Ukrajini, kaže istaknuti predstavnik opozicije Leonid Volkov.

"Rat u Ukrajini se vodi na tri različita fronta", kaže Volkov, visoki saradnik uhapšenog ruskog opozicionog lidera Alekseja Navalnog. On je u maju bio u Vašingtonu da bi u ime Navalnog primio nagradu za slobodu 2022. od Međunarodnog republikanskog instituta (IRI).

Ta tri fronta su, prema njegovim rečima, vojni, informacioni i ekonomski. Volkov priznaje da rusko civilno društvo ne može da uradi mnogo da pomogne Ukrajini na vojnom frontu. Međutim, pristalice Navalnog se aktivno bore da se odupru Putinu na informacionom frontu, gde nastoje da promene stavove ruskog društva, i pomažu Zapadu u uvođenju ekonomskih sankcija tako što identifikuju Putinove saradnike i njihovu imovinu.

Volkov je rekao publici u Međunarodnom republikanskom institutu da su Navalni i njegov tim sastavili spisak, kako kaže, "šest hiljada Putinovih ratnih huškača i pomagača - njegovih oligarha, korumpiranih vladinih zvaničnika, porodice i prijatelja."

"Predlažemo da se svima njima uvedu sankcije, da se Putin izoluje, da povezanost sa njim postane rizična", kaže Volkov. "Drago mi je što mogu da kažem da je ta ideja naišla na veliku podršku za vreme mojih sastanaka."

Na informacionom planu, Volkov kaže da Navalni pokušava da se suprotstavi ruskoj propagandnoj kampanji koja opisuje rat kao "specijalnu vojnu operaciju" i zabranjuje objektivno izveštavanje, iako služi kontroverznu zatvorsku kaznu koja je u martu produžena na devet godina.

Navalni "održava kontakt sa spoljnim svetom preko svojih advokata" i aktivan je na društvenim medijima, ispričao je Volkov. Zbog toga je Fondacija za borbu protiv korupcije koju je osnovao 2011. uspela da preživi uprkos ogromnoj represiji, i sada je jača nego ikada, tvrdi portparol ruske opozicije.

"Daću vam primer: u aprilu ove godine, naš program na JuTjubu u kome istražujemo Putinovu korupciju, suprostavljamo se Putinovoj propagandi i dezinformacijama i svojim ruskim sunarodnicima govorimo istinu o Putinovom zverskom ratu protiv Ukrajine, imao je više od 20 miliona pregleda. "Dvadeset miliona - to je dva puta više od broja ljudi koji su nas pratili na društvenim medijima pre nego što je rat počeo."

TV programi na ruskom jeziku, koje proizvodi fondacija Alekseja Navalnog, takođe imaju desetine, a u nekim slučajevima stotine miliona pregleda na JuTjub kanalu fondacije. Ona sada sprovodi GoFundMe kampanju (prikupljanja malih donacija preko interneta)u nadi da će proširiti svoj uticaj.

Navalni se oglasio protiv rata i u članku koji je napisao za magazin Tajm, koji je objavljen krajem maja. U njemu je rat protiv Ukrajine prikazao kao produžetak represije koja se već sprovodi unutar Rusije.

“Ako neko uništava nezavisne medije, organizuje politička ubistva i drži se svojih imperijalističkih zabluda, onda je on ludak u stanju da izazove krvroproliće u središtu Evrope u 21. veku", napisao je Navalni.

"Put koji počinje sa samo malo nameštanja izbora se uvek završava diktaturom. A diktatura uvek vodi u rat. To je pouka koju ne smemo zaboraviti".

ARHIVA: Aleksej Navalni u sudu u Moskvi, 20. februara 2021.
ARHIVA: Aleksej Navalni u sudu u Moskvi, 20. februara 2021.

U istom esesju, Navalni je osudio svetske lidere koji su prema njegovim rečima "licemerno godinama govorili o pragmatičnom pristupu i koristima međunarodne trgovine sa Rusijom." Na taj način su, kako je na pisao, "omogućili sebi da imaju koristi od ruske nafte i gasa dok je Putinova moć jačala."

Ekonomske dobiti takve politike su male u poređenju sa troškovima odbrane Ukrajine od ruske agresije, konstatovao je Navalni. "Između sankcija i ekonomske pomoći, ovaj rat će koštati nekoliko stotina puta više nego svi ti unosni ugovori o nafti i gasu, čije se potpisivanje slavilo otvaranjem šampanjca."

Navalni je dobio pohvale Zapada zbog svog stava, i ove nedelje mu je Evropska narodna partija, najveći glasački blok Evropskog parlamenta.

"Njegova borba za slobodu govora i slobodu u Rusiji je i naša borba", proglasila je partija na svojoj godišnjoj konferenciji u Roterdamu, gde su njeni članovi nosili transparente: "Stojimo uz slobodu", i "Stojimo uz Ukrajinu".

ARHIVA -Ruski opozicioni lider Aleksej Navalni i aktivista Leonid Volkov na mitingu u Novosibirsku, 7. juna 2015.
ARHIVA -Ruski opozicioni lider Aleksej Navalni i aktivista Leonid Volkov na mitingu u Novosibirsku, 7. juna 2015.

Na skupu Međunarodnog republikanskog instituta u Vašingtonu, kongresmen Majk Mekol, najviše rangirani republikanac u Odboru za spoljnopolitičke odnose Predstavničkog doma, uporedio je Navalnog sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim, koji je izazvao divljenje širom sveta zbog svog snažnog otpora Rusiji.

"Na isti način - ratoborne akcije Putinovog kleptokratskog režima su pretnja slobodi i demokratiji svuda, uključujući i samoj Rusiji", izjavio je za Glas Amerike predsednik Međunarodnog republikanskog instituta Den Tvining.

"Živi i pusti druge da žive" - tako Navalni vidi buduće stanje Rusije, i na ruskom tlu i u odnosu na Ukrajinu i druge susede. To je izjavio tokom svoje "završne reči", nakon što je ruski sud odbacio njegovu žalbu na devetogodišnju presudu prošle nedelje.

45-godišnji Navalni ima ćerku od 21 i sina od 14 godina, a obraćajući se sudu govorio je i o sopstvenoj budućnosti.

“Svakako ne želim da sedim u ovom kavezu umesto da radim neke korisne stvari i gledam kako mim deca rastu. Ali čovek ne živi život da bi se plašio jednog ludog starca u bunkeru i sistema koji je taj izgradio."

XS
SM
MD
LG