Linkovi

Papa Franja: Homoseksualnost nije zločin


Papa Franja za vreme večernje službe u Rimu, 25. januara 2023.
Papa Franja za vreme večernje službe u Rimu, 25. januara 2023.

Papa Franja kritikovao je zakone koji kriminalizuju homoseksualnost kao "nepravedne", navodeći da Bog voli svu svoju decu, "takve kakvi jesu", i apelujući na katoličke biskupe koji podržavaju takve zakone da prime LGBTQ osobe u okrilje crkve.

"Biti homoseksualac nije zločin", izjavio je Franja u intervjuu agenciji Asošijeted pres.

On je priznao da katolički biskupi u nekim delovima sveta podržavaju zakone kojima se kriminalizuje homoseksualnost ili diskriminiše LGBTQ zajednica, a i sam je o tom pitanju govorio u kontekstu "greha". Međutim, takve stavove je pripisao različitim kulturološkim faktorima, i dodao da biskupi moraju da prođu proces promena, kako bi prepoznali dostojanstvo svakog ljudskog bića.

Oko 67 zemalja ili jurisdikcija širom sveta kriminalizuje uzajamno dobrovoljne homoseksualne aktivnosti, od kojih 11 može da izrekne i smrtnu kaznu, prema podacima organizacije Fond za ljudsko dostojanstvo (Human Dignity Trust), koja radi na ukidanju takvih zakona. Eksperti kažu da čak i kada se zakoni sprovode, oni doprinose zlostavljanju, stigmi i nasilju nad LBGTQ osobama.

Više od deset saveznih američkih država i dalje ima zakone protiv sodomije, uprkos odluci Vrhovnog suda iz 2003. godine, kojom su oni proglašeni neustavnim. Aktivisti za gej prava kažu da se zastareli zakoni koriste za ugrožavanje homoseksualaca, i ukazuju na nove zakone kao što je takozvani "Ne reci gej" zakon na Floridi, kojim se zabranjuje razgovor ili nastava o seksualnoj orijentaciji i rodnom identitetu u uzrastima od predškolskog do trećeg razreda osnovne škole, kao dokaz kontinuiranih pokušaja da se marginalizuju LGBTQ osobe.

Ujedinjene nacije su u više navrata pozvale da se odmah ukinu zakoni kojima se kriminalizuje homoseksualnost, navodeći da se njima krše prava na privatnost i sloboda od diskriminacije, te da oni predstavljaju kršenje obaveza zemalja u skladu sa međunarodnim zakonom da se štite ljudska prava svih, bez obzira na seksualnu orijentaciju i rodni identitet.

Uz ocenu da su takvi zakoni "nepravedni", papa Franja je izjavio da Rimokatolička crkva može i treba da radi na njihovom ukidanju.

ARHIVA: Aktivisti za gej prava ispred suda u Najrobiji u Keniji, 24. maja 2019.
ARHIVA: Aktivisti za gej prava ispred suda u Najrobiji u Keniji, 24. maja 2019.

Papa se pozvao na doktrinu Katoličke crkve koja nalaže da gej osobe budu prihvaćene i poštovane, i da ne treba da budu marginalizovane ili diskriminisane.

"Svi smo mi deca Boga, i Bog nas voli takve kakvi jesmo i zbog snage sa kojom se svako od nas bori za svoje dostojanstvo", izjavio je Franja za agenciju AP u Vatikanu.

Takvi zakoni su česti u Africi i Bliskom istoku a potiču iz britanske kolonijalne ere ili su inspirisani islamskim zakonom. Neki katolički biskupi ih se snažno pridržavaju, smatrajući da su dosledni sa učenjem Vatikana koje smatra da je homoseksualna aktivnosti "suštinski poremećena", dok su drugi pozvali na ukidanje zakona pošto se njima krši osnovno ljudsko dostojanstvo.

2019. godine, očekivalo se da će papa Franja objaviti saopštenje kojim se protivi kriminalizaciji homoseksualnosti za vreme sastanka sa grupama za ljudska prava koje su sprovele istraživanja o posledicama tih zakona i takozvanim "terapijama konverzije." Na kraju, papa se nije sastao sa predstavnicima tih grupa, koje su se umesto toga sastale sa drugim čovekom Vatikana, koji je tada istakao da podržava dostojanstvo svakog čoveka i protivi se svakom vidu nasilja.

U utorak, papa je izjavio da je potrebno da se napravi distinkcija između zločina i greha u pogledu homoseksulanosti.

"Biti homoseksualac nije zločin", rekao je papa. "Ali jeste greh. Treba napraviti razliku između greha i krivičnog dela".

"Takođe je greh nemati milosrđe prema drugome", dodao je.

Katoličko učenje nalaže da, dok gej osobe treba tretirati sa poštovanjem, homoseksualni čin je "suštinski poremećen". Franja nije promenio to učenje, ali je pružio ruku LGBTQ zajednici i ti gestovi su jedan od zaštitnih znakova njegovog rada na čelu Rimokatoličke crkve.

Počevši od čuvene izjave iz 2013. godine "Ko sam ja da mu sudim", na pitanje o jednom navodno gej svešteniku, Franja je često držao službe u gej i trans zajednici. Kao nadbiskup Buenos Airesa, zalagao se za pružanje pravne zaštite istopolnim parovima, što je alternativa prihvatanju gej brakova, što katolička doktirna zabranjuje.

Uprkos takvim aktivnostima, Franju je kritikovala katolička LGBTQ zajednica zbog proglasa iz 2021. da crkva ne može da blagosilja istopolne brakove "jer Bog ne može da blagoslovi greh."

Vatikan je 2008. odbio da potpiše deklaraciju UN kojom se poziva na dekriminalizaciju homoseksualnosti, žaleći se da je tekst izašo iz okvira prvobitne namere, i da takođe uključuje jezik o "seksualnoj orijentaciji" i "rodnom identitetu" koji crkva smatra problematičnim. U saopštenju u to vreme, Vatikan je pozvao zemlje da izbegnu "nepravednu diskriminaciju" gej osoba i ukinu kazne protiv njih.

XS
SM
MD
LG