Linkovi

Žene i deca evakuisani iz čeličane Azovstal


Arhiva - Pripadnik jedinice Azov pomaže ženi tokom evakutacije civila pod vođstvom Ujedinjenih nacija, iz železare Azovstal, nakon gotovo dvomesečne opsade koju su sprovodile ruske snage, tokom njihove invazije na Ukrajinu, u Marijupolju, Ukrajina, 1. maja 2022.
Arhiva - Pripadnik jedinice Azov pomaže ženi tokom evakutacije civila pod vođstvom Ujedinjenih nacija, iz železare Azovstal, nakon gotovo dvomesečne opsade koju su sprovodile ruske snage, tokom njihove invazije na Ukrajinu, u Marijupolju, Ukrajina, 1. maja 2022.

Sve žene, deca i starci evakuisani su iz čeličane u Mariupolju koju su opsedale ruske snage, potvrdila je Ana Černikova, reporterka Glasa Amerike iz Kijeva.

Sve žene, deca i stariji civili evakuisani su iz čeličane Azovstal u Mariupolju, rekla je prvobitno u subotu kasno popodne zamenica ukrajinskog premijera, uprkos tome što su vojni oficiri rekli da je ruski napad na fabriku i dalje u toku.

"Ovaj deo humanitarne operacije Marijupolj je završen", napisala je potpredsednica vlade Irina Vereščuk u aplikaciji za razmenu poruka Telegram.

Ujedinjene nacije, koje zajedno sa Međunarodnim crvenim krstom vode napore spasavanja, međutim ne potvrđuju da je operacija završena.

"UN su na terenu, sa našim kolegama iz MKCK-a, rade na operaciji bezbednog prolaza dogovorenoj sa stranama u sukobu. Ovo uključuje Azovstal i druge oblasti oko Mariupolja. Ujedinjene nacije će dati više detalja o operaciji kada se ona završi", rekao je Saviano Abreu, portparol Kancelarije Ujedinjenih nacija za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA).

Rojters izveštava da su, dok su bili pod teškim bombardovanjem, borci i civili nedeljama bili zarobljeni u dubokim bunkerima i tunelima koji se prostiru preko mesta, sa malo hrane, vode ili lekova.

Železara i čeličana iz sovjetske ere, poslednja uporišta ukrajinskih snaga u Mariupolju, pojavila se kao simbol otpora širim ruskim naporima da zauzmu delove istočne i južne Ukrajine u 10-nedeljnom ratu, podseća Rotjers.

Ruske snage uz podršku tenkova i artiljerije ponovo su u subotu pokušale da jurišaju na Azovstal, saopštila je ukrajinska vojna komanda, u sklopu žestokog napada na pomeranje poslednjih ukrajinskih branilaca u strateškom lučkom gradu na Azovskom moru.

Mariupolj je ostao u ruševinama tokom nedelja ruskog bombardovanja, a čeličana je u velikoj meri uništena. Nekoliko grupa civila napustilo je veliki kompleks tokom protekle nedelje tokom pauza u borbama.

Ranije u subotu, ruska novinska agencija Interfaks citirala je separatiste koje podržava Moskva u ukrajinskom regionu Donjeck koji su rekli da je još 50 ljudi evakuisano iz opkoljene čeličane.

Međutim, do 16:00 sati (GMT, po Griniču), novinari Rojtersa nisu videli nikakve znake njihovog dolaska u prihvatni centar na teritoriji koju kontrolišu separatisti u blizini Marijupolja.

Separatisti su sapštili da je ukupno 176 civila sada evakuisano iz fabrike.

Evakuacije civila iz fabrike Azovstal – uz posredovanje Ujedinjenih nacija i Međunarodnog komiteta Crvenog krsta (MKCK) – počele su prošlog vikenda. Ali tokom nedelje su zaustavljeni ponovnim borbama.

Gradonačelnik je ranije ove nedelje procenio da je 200 civila zarobljeno u fabrici.

Nakon subotnje izjave potpredsednika vlade nije bilo jasno da li su civili još uvek u kompleksu.

Predsednik Volodimir Zelenski rekao je u kasnonoćnom video obraćanju u petak da Ukrajina takođe radi na diplomatskim naporima da spase borce zabarikadirane unutar čeličane. Bilo je nejasno koliko je boraca ostalo tamo.

Borci su obećali da se neće predati. Ukrajinski zvaničnici strahuju da ruske snage žele da ih zbrišu do ponedeljka, kada Moskva obeležava pobedu Sovjetskog Saveza nad nacističkom Nemačkom u Drugom svetskom ratu.

Predsednik Vladimir Putin proglasio je pobedu u Mariupolju 21. aprila, naredio da se fabrika zatvori i pozvao ukrajinske snage unutra da se razoružaju. Ali Rusija je kasnije nastavila napad na fabriku.

Upitan o planovima da Rusija obeleži godišnjicu u ponedeljak u delovima Ukrajine koje drži, portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je u petak "Doći će vreme da se Dan pobede obeleži u Marijupolju".

Bitka za istok

Moskva svoje akcije od 24. februara naziva "specijalnom vojnom operacijom" za razoružavanje Ukrajine i oslobađanje od onoga što naziva antiruskim nacionalizmom koji podstiče Zapad. Ukrajina i Zapad kažu da je Rusija pokrenula ničim izazvan rat.

Mariupolj, koji se nalazi između poluostrva Krim koji je Moskva zauzela 2014. i delova istočne Ukrajine koje su te godine zauzeli separatisti koje podržava Rusija, ključan je za povezivanje dve teritorije pod ruskom kontrolom i blokiranje ukrajinskog izvoza.

Ukrajinski generalštab saopštio je u subotu da ruska ofanziva na istoku Ukrajine ima za cilj uspostavljanje pune kontrole nad regionima Donjecka i Luganska i održavanje kopnenog koridora između ovih teritorija i Krima.

Ruske snage su takođe granatirale naselja na severoistoku, u blizini drugog po veličini ukrajinskog grada Harkova. Napadi su digli u vazduh tri drumska mosta kako bi usporili kontraofanzivne akcije ukrajinskih snaga, saopštio je generalštab.

Međutim, ruske snage su izgubile kontrolu nad selom Cirkuni u oblasti Harkova, saopštila je vojna komanda.

Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da je uništilo veliku zalihu vojne opreme iz Sjedinjenih Država i evropskih zemalja u blizini železničke stanice Bohoduhiv u oblasti Harkov.

Ruske snage su tokom noći pogodile 18 ukrajinskih vojnih objekata, uključujući tri skladišta municije u Dahneu, u blizini južnog lučkog grada Odese, saopštilo je ministarstvo.

Ukrajinske snage su u subotu objavile snimke za koje su rekli da pokazuju udare dronova na ruski desantni brod i zgradu u kojoj su bile smeštene rakete na ostrvu Zminji (Zmija), komadić zemlje južno od Odese. Nije navedeno kada se štrajk dogodio.

Ruske rakete iz vazduha pogodile su u subotu dve lokacije u blizini ruske granice u ukrajinskoj severnoj Sumskoj oblasti, rekao je lokalni guverner Dmitro Živicki.

Rojters nije mogao nezavisno da proveri izjave bilo koje strane o događajima na bojnom polju.

Dronovi u Moldaviji

Predsednik Donjeg doma ruskog parlamenta Vjačeslava Volodina optužio je u subotu Vašington za koordinaciju vojnih operacija u Ukrajini, za koje je rekao da predstavljaju ciljano mešanje SAD u vojnu akciju protiv Rusije.

Zvaničnici SAD saopštili su da su Sjedinjene Države pružile obaveštajne podatke Ukrajini kako bi pomogle u suprotstavljanju ruskom napadu, ali su negirali da ti obaveštajni podaci uključuju precizne podatke o ciljanju meta.

Od početka invazije, Vašington i evropski članovi transatlantske alijanse NATO snabdevali su Kijev teškim naoružanjem kako bi mu pomogli da se odupre Rusiji, a zapadne sile su takođe uvele duboke sankcije Moskvi.

Međutim, Sjedinjene Države i njihovi saveznici iz NATO su više puta ponavljali da neće učestvovati u borbama, kako bi izbegli da postanu strane u sukobu.

Visoki ruski komandant rekao je prošlog meseca da Rusija planira da preuzme potpunu kontrolu nad južnom Ukrajinom i da bi to poboljšalo ruski pristup Pridnjestrovlju, otcepljenom regionu Moldavije.

Proruski separatisti u Moldaviji saopštili su u subotu da je Pridnjestrovlje tokom noći u blizini ukrajinske granice četiri puta pogodilo za koje se sumnja da su dronovi. Skoro dve nedelje sličnih prijavljenih incidenata u Pridnjestrovlju podigli su međunarodnu uzbunu da bi se rat u Ukrajini mogao proširiti preko granice.

Ukrajina je više puta negirala bilo kakvu krivicu za incidente, rekavši da veruje da Rusija inscenira napade da bi izazvala rat. Moskva je takođe negirala krivicu.

XS
SM
MD
LG