Linkovi

U državi Mizuri, gde se dogodila pucnjava na paradi, i deca mogu da nose oružje


Policajac na mestu pucnjave u Kanzas Sitiju, 14. februar 2024. (AP Photo/Charlie Riedel)
Policajac na mestu pucnjave u Kanzas Sitiju, 14. februar 2024. (AP Photo/Charlie Riedel)

Država Mizuri, gde se dogodila smrtonosna pucnjava na paradi u Kanzas Sitiju, ima veoma liberalne zakone o oružju - na primer, nema nikakvog starosnog ograničenja za posedovanje oružja. Dvojica maloletnika su uhapšena i optužena su za pucnjavu na paradi - proslavi Superboul titule Kanzas čifsa - kada je ubijena jedna osoba, a ranjene 22.

Birači su u toj državi potvrdili pravo na posedovanje oružja 2014. kada je izglasan ustavni amandman koji to pravo definiše kao "neotuđivo", a svaki pokušaj ograničavanja je predmet stroge revizije.

Dve godine kasnije, republikanska državna skupština preglasala je veto tadašnjeg demokratskog guvernera i dozvolila da se pištolj u futroli nosi u javnosti bez dozvole. Tada je učvršćen i zakon koji dozvoljava upotrebu vatrenog oružja u samoodbrani.

Mizuri je 2021. otišao još korak dalje kada je policiji zabranjeno da primenjuje federalne propise o oružju, kao što je recimo zakon da maloletnici ne mogu da poseduju vatreno oružje. Taj zakon je osporio federalni sudija i ne primenjuje se dok ne prođe žalbeni proces.

Aktuelna republikanska skupština nema interesovanja da pooštri zakone o posedovanju i nošenju oružja.

Bivši šef policije koji je postao poslanik u skupštini Mizurija, Lejn Roberts, prošle godine je predložio da se deci ograniči nošenje oružja u javnosti bez roditeljske dozvole, kako bi se smanjila stopa kriminala u prestonici Sent Luisu. Predlog nije usvojen i samo je jedan republikanac glasao za.

Predsedavajući skupštine Din Ploker je napustio konferenciju za novinare kada su mu postavljena pitanja o tome kako republikanci planiraju da reše problem oružanog nasilja, kao i o zakonu koji nije usvojen prošle godine.

Jedan od retkih primera da se pravo na nošenje oružja ograniči jeste zakon koji pucanje u naseljenom mestu tretira kao prekršaj. Zakon nosi ime Bler Šanahan Lejn, koja je ubijena 4. jula 2011. ispred svoje kuće, kada je pogodio zalutali metak.

Zakon koji se sada nalazi u skupštinskoj proceduri ukida porez na prodaju pištolja i municije, a takođe dozvoljava da se oružje u futroli nosi u javnom prevozu. Predsedavajući donjeg doma državnog parlamenta Džonatan Paterson rekao je da je "zdravorazumski dozvoliti da se oružje u futroli nosi u prevozu, kako bi se vlasnici zaštitili".

Sa druge strane, najvidljivije protivljenje ovakvim zakonima je upravo u Kanzas Sitiju, gde su bazirane organizacije i pokreti za pooštravanje propisa. Ali, taj grad ima liberalne propise o oružju kao i cela država. Državni tužilac i većina članova državne skupštine sada pokušavaju da propise još više olabave.

"Ako su građani naoružani, imaju veću zaštitu u svakom trenutku. Potrebno je da naoružamo uzorne građane, da pomognu, jer jednostavno nema dovoljno policajaca da bi zaštitili svakoga u svakom trenutku", kaže državni tužilac Kenet Kolbak.

Protivnici kažu da bi ovakvim predlogom i oni sa dosijeom, ili osuđeni za nasilje u porodici, mogli da nose oružje.

"I to je zastrašujuće", rekla je Džo Ela Hoj, demokrata iz Kanzas Sitija, koja je sa svojim 11-godišnjim sinom bila na paradi. "Mogli bismo da izgubimo i ove zakone o oružju koje sada imamo".

Broj ubistava u Kanzas Sitiju je prošle godine dostigao rekord - 182. Ovi policijski podaci inače ne ubrajaju i policajce ubijene na dužnosti.

Policiju Kanzas Sitija inače ne kontroliše lokalna samouprava, kako je to uobičajeno, već odbor koji bira guverner Mizruija - koji je od 2017. iz Republikanske stranke. Gradovima nije dozvoljeno da imaju strože propise nego što ih ima država, iako je Kanzas Siti zabranio pucanje u gradu.

XS
SM
MD
LG