Linkovi

Jakov Milatović izabran za novog predsjednika Crne Gore


Novoizabrani predsjednik Crne Gore Jakov Milatović na konferenciji na novinare posle pobjede na izborima (Foto: REUTERS/Marko Djurica)
Novoizabrani predsjednik Crne Gore Jakov Milatović na konferenciji na novinare posle pobjede na izborima (Foto: REUTERS/Marko Djurica)

Jedan od lidera pokreta Evropa sad i bivši ministar ekonomije Jakov Milatović je u drugom krugu predsjedničkih izbora ubjedljivo pobijedio dosadašnjeg dugogodišnjeg predsjednika i lidera Demokratske partije socijalista (DPS) Mila Đukanovića, pokazuju preliminarni rezultati.

Prema podacima Centra za monitoring i istraživanje, na osnovu 100 odsto uzorka, Milatović je osvojio 60 odsto glasova, a Đukanović 40 procenata. Centar za demokratsku tranziciju objavio je, takođe na osnovu 100 odsto obrađenog uzorka, da je za Milatovića glasalo 58,9 odsto birača, dok je Đukanović osvojio 41,1 odsto glasova.

Milatović je rekao u obraćanju nakon izbora da je “večeras noć koju smo čekali više od 30 godina”, i čestitao, kako je rekao “pobjedu svih nas”.

“Večeras je Crna Gora napravila jedan odlučan korak naprijed i rekla presudno zbogom ovom prevaziđenom režimu gospodina Đukanovića i napravila korak napried prema ljepšoj, bogatijoj, pravednijoj, evropskoj Crnoj Gori. I neka nam je sa sa srećom”, rekao je Milatović.

Jakov Milatović pobjednik izbora u Crnoj Gori
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:08 0:00

On je rekao da su birači “rekli presudno zbogom kriminalu i korupciji i povezivanje kriminala i korupcije sa politikom u Crnoj Gori”, i poručio “nikad više”.

“Rekli smo veliko dobar dan jednoj bogatijoj, zajedničkoj, uspješnoj, evropskoj Crnoj Gori”, rekao je i dodao da “večeras ostavljamo prošlost u prošlost, i snažno zakoračujemo u budućnost”, te da je “ovo istorijski dan za sve nas”.

On je obećao da će “istinski biti predsjednik svih gradjana i građanki Crne Gore”, poručujući da “nas nikada više neće dijeliti, siromašiti i zarobljavati državu kriminalom i korupcijom.

Mi cemo u narednih pet godina uvesti Crnu Goru u EU”, obećao je Milatović, navodeći da “nikada više neće iz Crne Gore ići trzavice prema bilo kojoj zemlji Zapadnog Balkana i našim komšijama…”

Pristalice Jakova Milatovića slave pobjedu na izborima
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:32 0:00

“Rekli smo veliko zbogom jednom pogubnom režimu i posljednjem diktatoru u Evropi”, rekao je i zahvalio svima koji su “u posljednjih 30 godina nosili baklju slobode”, poručujući da “Crnu Gori više nikad neće voditi neuspješni I nedemokratski ljudi”.

Đukanović, koji će mandat obavljati do 21. maja, čestitao je u obraćanju novinarima Jakovu Milatoviću na izbornoj pobjedi i poželio mu da bude uspješan predsjednik i opravda mandat koji su mu povjerili građani.

“Završeni su izbori. Crna Gora je izabrala, ja taj izbor poštujem. Čestitam Jakovu Milatoviću. Želim mu da bude uspješan predsjednik, jer to može značiti da ce Crna Gora biti uspješna drzava i da će se kretati ka takvom cilju”, rekao je Đukanović.

Aktuelni predsjednik Crne Gore Milo Đukanović govori poslije poraza na izborima (Foto: VOA, Sanja Novaković)
Aktuelni predsjednik Crne Gore Milo Đukanović govori poslije poraza na izborima (Foto: VOA, Sanja Novaković)

Đukanović je takođe čestitao građanima "koji su masovnim učešćem na izborima doprinijeli da imamo još jedan demokratski i kredibilan izborni proces, koji doprinosi međunarodnom ugledu Crne Gore."

On se zahvalio svim građanima koji su mu dali povjerenje, navodeći da “su ti glasovi nekad bili dovoljni za većinu, u ovom trenutku nijesu, ali su vrijedni kao planina”.

“Ponosan sam na ogromnu podršku u sredinama u kojima većinu čine pripadnici manjinskih naroda", istakao je Đukanović.

"Što se mene tiče, gdje god bio, šta god radio, građanska, evropska, multietnička Crna Gora, ostaje moja preokupacija, moja ljubav i ono čemu ću biti posvećen do kraja života", rekao je Đukanović.

Đukanović je rekao da je “važno da Crna Gora napravi izbor 11. juna” i da nakon toga dobije vladu “koja će je odgovorno voditi do evropskog cilja".

Vatromet u Podgorici dok slave pristalice Jakova Milatovića (Foto: REUTERS/Marko Djurica)
Vatromet u Podgorici dok slave pristalice Jakova Milatovića (Foto: REUTERS/Marko Djurica)

Pristalice Milatovića slavile su na ulicama Podgorice, Nikšića, Kotora, vatrometima, kolonama auta iz kojih se dominantno vijore trobojke, prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE).

Veliki broj je bio okupljen i ispred Hrama Srpske pravoslavne Crkve u Podgorici.

Milatovićeve pristalice su njegovu pobjedu slavile i ispred prostorija pokreta Evropa sad.

Slavlje pristalica Jakova Milatovića (Foto: REUTERS/Marko Djurica)
Slavlje pristalica Jakova Milatovića (Foto: REUTERS/Marko Djurica)

Policija je blokirala ulicu a okupljeni su nosili trobojke, crnogorske zastave i uz vatromet pjevali "Crna Gora i Srbija to je jedna familija", "Oj Kosovo, Kosovo", "Milo ode, Milo ode", "Znamo šta ih ubija, Kosovo je Srbija"..., prenosi RSE.

Slavlje pristalica Jakova Milatovića u Podgorici (Foto: REUTERS/Stevo Vasiljević)
Slavlje pristalica Jakova Milatovića u Podgorici (Foto: REUTERS/Stevo Vasiljević)

Pobjedu Milatoviću čestitao je i crnogorski premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović.

"Čestitam Jakovu Milatoviću izbor za prvog evropskog predsjednika u istoriji Crne Gore! Misija je završena. Pred Crnom Gorom je svijetla budućnost. Radićemo zajedno za evropsku, građansku i ekološku državu", poručio je Abazović na Tviteru.

Pobjedu Milatoviću čestitala je i predsjednica Skupštine Crne Gore Danijela Đurović, kao i lideri stranaka parlamentarne većine, koji su bili uz Milatovića na pobjedničkoj bini.

Čestitke mu je na Tviteru uputio i evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji.

"Radujem se saradnji sa vama na ubrzanju reformi nephodnih na putu Crne Gore ka EU", napisao je Varhelji.

Prema podacima Državne izborne komisije, izlasnost na izborima bila je 69,33 odsto birača, što je 6,3 odsto više nego u prvom krugu 19. marta (63 procenta).

U istom periodu, na predsjedničkim izborima 2018. godine glasalo je 63,9 odsto, na parlamentarnim 2016. 73,3 procenata, a 2020. godine 76,6 odsto.

Šta građani Podgorice očekuju od izbora?
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:17 0:00

“Ovo je vrlo visoka izlaznost, i u uslovima jednog vrlo mirnog izbornog dana, rezultati imaju visok legitimitet”, rekao je analitičar Miloš Bešić.

Oba predsjednička kandidata iskoristila su biračko pravo u Podgorici.

Milatović i Đukanović o izborima
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:51 0:00

Manje nepravilnosti tokom glasanja

Glasanje je proteklo mirno uz manje nepravilnosti koje nisu uticale na izborni proces - pojedini birači su fotografisali biračke listiće i objavljivali ih na društvenim mrežama, dok na nekim biračkim mjestima nisu bili prisutni svi članovi odbora. Ispred jedno birališta u Podgorici, kako prenosi Centar za demokratsku tranziciju, došlo je do incidenta u kome je jedna osoba povrijeđena nožem.

"Iz Uprave policije je saopšteno da događaj nije povezan sa izbornim procesom, već je riječ o ranijem sukobu između članova porodice. Glasanje je nastavljeno nakon kraćeg prekida", navodi CDT.

Na jednom biračkom mjestu zabilježen je jedan slučaj povrede tajnosti glasanja, tako što je birač nakon ubacivanja glasačkog listića na glas izgovorio za koga je glasao. Glasački listić nije poništen.

Iz CEMI-ja je saopšteno da mu je iz više izvora prijavljena "kupovina glasova u prostorijama hotela u Rožajama - Suho Polje, od strane predstavnika jedne političke partije".

iz Uprave policije je saopšteno da “sa aspekta bezbjednosti, izborni dan protiče mirno”.

„Policija će nastaviti da preduzima aktivnosti iz svoje nadležnosti, kako bi izborni dan protekao bezbjedno i neometano“, navedeno je u saopštenju.

Apeluju na građane i aktere društveno – političkog života da svojim djelovanjem doprinesu da izborni dan, protekne i okonča se mirno, u skladu sa zakonom.

Iz Centra za demokratsku tranziciju (CDT) su saopštili da je u ovom izbornom procesu odobreno oko 12.000 zahtjeva za glasanje putem pisma što je oko 2,2 odsto ukupno upisanih birača. U prvom krugu predsjedničkih izbora odobreno je 9.839 zahtjeva za glasanje putem pisma ili 1,81 odsto upisanih birača.

Četvrti predsjednički izbori od obnove nezavisnosti

Glasačko pravo na predsjedničkim izborima imalo je 542.154 građana, a za predsjednika Crne Gore u drugom krugu biće izabran kandidat koji dobije veći broj glasova izašlih birača.

U prvom krugu izbora, glasalo je oko 64 odsto birača, a učestvovalo je sedam kandidata. Pored Đukanovića i Milatovića u izbornoj trci su bili i lider Demokratskog fronta (DF) Andrija Mandić koji je tada osvojio 19.32, predsjednik Demokrata Aleksa Bečić 11.1, poslanica Socijaldemokratske partije (SDP) Draginja Vuksanović Stanković 3.15, Goran Danilović iz Ujedinjene Crne Gore 1.38 i nezavisni kandidat Jovan Radulović 0.76 odsto glasova.

Nedjeljni izbori bili su su četvrti predsjednički od obnove nezavisnosti Crne Gore 2006. i osmi od uvođenja višestranačkog sistema 1990, a sva trojica postkomunističkih šefova države u vrijeme njihovih mandata bili su iz Demokratske partije socijalista, nasljednice Saveza komunista.

Od 1990. do 1998. predsjednik Crne Gore bio je Momir Bulatović, koga je na izborima krajem 1997. pobijedio najbliži saradnik i dotadašnji premijer Milo Đukanović i na toj funkciji ostao do 2003, kada ga je na toj funkciji, sve do 2018. naslijedio Filip Vujanović.

Đukanović je ponovo izabran za predsjednika 2018. godine, nakon što je u prvom krugu pobijedio kandidata opozicije Mladena Bojanića.

XS
SM
MD
LG