Vlasti u Šangaju u ponedeljak su prijavile prve žrtve Kovida 19 u najnovijem talasu pandemije u najmogoljudnijem i najbogatijem kineskom gradu.
Sve tri preminule osobe su starije, sa hroničnim zdravstvenim problemima kao što su dijabetes i visoki krvni pritisak, i nisu bile vakcinisane protiv koronavirusa, rekao je novinarima inspektor gradske Zdravstvene komisije Vu Ganju, prenosi agencija Asošijeted pres.
"Nakon što su smešteni u bolnicu, pogoršalo im se stanje i preminuli su nakon neuspešnih pokušaja da im se spasu životi", rekao je Vu.
Od kako je koronavirus prvi put otkriven u Vuhanu krajem 2019. godine, u Kini je od kovida preminulo 4.641 osoba.
Stopa vakcinisanih u Kini je oko 90 odsto, ali je mali broj imunizovanih među starijima. Samo 62 odsto stanovnika Šangaja starijih od 60 godina je vakcinisano, prema najnovijim dostupnim podacima.
Varijanta omikrona BA.2, koja je podstakla rast zaraženih u Šangaju, je zaraznija, ali i manje smrtonosna od delte. Međutim, mali broj žrtava kovida u Kini dovodi u pitanje način na koji ih autoritarna i često tajnovita vlada te zemlje računa.
Većina od 25 miliona stanovnika Šangaja je u karantinu u svojim domovima treću nedelju zaredom, dok kineske vlasti i dalje sprovode strategiju "nulte tolerancije" da bi spriječile širenje zaraze i zahtijevaju da se izoluju svi koji su možda inficirani.
Kina je u ponedeljak saopštila da su 23.362 osobe testirane pozitivno na virus tokom protekla 24 sata, da većina nema simptome i da su gotovo svi u Šangaju.
U tom gradu je od kraja marta registrovano više od 300.000 slučajeva. Šangaj je počeo da ublažava restrikcije prošle nedelje, mada su zvaničnici upozorili da najnoviji talas pandemije nije pod kontrolom.
Šangaj, u kojem se nalazi najveća luka i najvažnija berza, nije bio pripremljen za zatvaranje. Stanovnici su ostajali bez hrane i drugih potrepština za vreme karantina, dok su desetine hiljada ljudi bile izolovane u prepunim objektima, sa lošim sanitarnim uslovima, nedovoljnim zalihama hrane i bez tople vode.