Linkovi

Zvaničnici u SAD plaše se da bi dezinformacije mogle da izazovu izborno nasilje


FILE - Džen Isterli, direktorka Agencije za sajber bezbednost i infrastrukturnu bezbednost, fotografisana u Ajovi, 14. avgusta 2021.
FILE - Džen Isterli, direktorka Agencije za sajber bezbednost i infrastrukturnu bezbednost, fotografisana u Ajovi, 14. avgusta 2021.

Samo nedelju dana uoči izbora za Kongres, visoki američki zvaničnici izražavaju zabrinutost da bi dezinformacije ili operacije američkih protivnika za širenje uticaja mogle da izazovu nasilje na biralištima.

Već nedeljama, najviši zvaničnici Federalnog istražnog biroa i Sekretarijata za unutrašnju bezbednost tvrde da nisu pronašli nikakve nagoveštaje konkretnih ili verodostojnih pretnji glasanju 8. novembra.

Međutim, sve više zvaničnika izražava strah zbog pojačanih unutrašnjih političkih tenzija koje su zahvatile veći deo zemlje, i kako bi to moglo da se odrazi na dan izbora, kada se pomeša sa lažnim ili obmanjujućim narativom, ponekad iz stranih zemalja kao što su Rusija, Kina i Iran.

"To je povod za značajnu zabrinutost," izjavila je Džen Isterli, direktorka američke Agencije za bezbednost sajber prostora i infrastrukture (CISA) na jednom forumu u utorak u Vašingtonu.

"Imate dezinformacije i lažne informacije koje strani protivnici mogu da iskoriste da unesu razdor među američke građane, da podriju poverenje u integritet naših izbora i da podstaknu nasilje protiv izbornih zvaničnika", rekla je Isterli.

Pored toga,"imate užasnu zabrinutost za fizičku bezbednosti na do sada neviđenom nivou, pretnje zastrašivanjem, nasiljem, uznemiravanjem izbornih zvaničnika, glasača", dodala je Isterli.

CISA, vodeća američka agencija za upravljanje rizicima po bezbednost izbora, nije usamljena u svojoj zabrinutosti. Sekretarijat za unutrašnju bezbednost (DHS) je više puta upozoravao na mogućnost nasilja tokom kongresnih izbora, ističući još u junu da bi oni mogli da posluže kao povod za okupljanje domaćih ekstremista sklonih nasilju.

I visoki zvaničnici američkih agencija za sprovođenje zakona takođe su upozorili da je broj pretnji izbornim radnicima i zvaničnicima drastično porastao, i da je od juna 2021. prijavljeno više od hiljadu.

Od toga, skoro 60 odsto odnosi se na sedam država, u kojima su skeptici osporavali rezultate američkih predsedničkih izbora 2020. ili se ishod proveravao zbog nepotkrepljenih navoda o prevari.

"Veoma je žalosno stanje stvari kada su izborni zvaničnici zabrinuti za svoju bezbednost," izjavio je sekretar za unutrašnju bezbednost Alehandro Majorkas na konferenciji u Virdžiniji prošle nedelje. "Imamo izveštaje o brojnim izbornim zvaničnicima koji su izrazili zabrinutost."

Državni i lokalni zvaničnici su takođe prijavili da uočavaju sve više poziva na nasilje na društvenim medijima, uključujući pretnje izbornim zvaničnicima i neke pozive na građanski rat.

Zvaničnici i DHS-a i CISA-e saopštili su da je njihov odgovor na taj problem bliska saradnja sa državnim i lokalnim zvaničnicima koji imaju krajnju odgovornost za sprovođenje izbora, a sa kojima razmenjuju najnovije obaveštajne podatke o pretnjama i pomažu u koordinaciji sa zvaničnicima za sprovođenje zakona.

CISA takođe drži časove za izborne radnike o tome kako da deeskaliraju potencijalni sukob, dok je skraćenu video verziju instrukcija čak objavila na Jutjubu.

Pored toga, CISA i državni izborni zvaničnici i organizacije nastoje da se suprotstave potencijalnim operacijama širenja uticaja, koje su osmišljene da šire lažne i obmanjujuće informacije, tako što promovišu vebsajtove kao što je CISA-in "Sajt za kontrolu glasina", čiji cilj je da razotkrije priče koje se objavljuju da stvore konfuziju i unesu sumnju.

Dok visoki američki zvaničnici tek treba da povuku direktnu vezu između određenih dezinformacija i konkretnih slučajeva nasilja u vezi sa izborima, oni kažu da nema sumnje da su se protivnici poput Rusije, Kine i Irana pokušavali da povećaju političke tenzije unutar SAD-a.

"Znamo da naši strani protivnici to rade", rekao je pomoćnik direktora Federalnog istražnog biroa za borbu protiv terorizma Robert Vels prošle nedelje, posebno ukazujući na Rusiju.

"Rusija voli da sedi i gleda kako se Sjedinjene Države na neki način same sebe razdiru. Mislim da im se sviđa ono što vide, ali će definitivno preduzeti korake da raspiruju vatru na društvenim medijima", rekao je Vels.

Zvaničnici takođe brinu šta će se dogoditi kada se ti napori kombinuju sa sve prisutnijim stavovima protiv vlade i vlasti.

"Bezbroj teorija zavere nastavlja da se širi, sa različitim narativima povezanim sa lažnim tvrdnjama o izborima 2020," rekla je pomoćnica sekretara za unutrašnju bezbednost Samanta Vajnograd, napominjući da su takve tvrdnje „istorijski povezane sa jasnim nasiljem."

"Takođe smo videli da se prozor između aspirativne retorike na internetu i akcije značajno suzio", zaključila je Samanta Vajnograd. "Svakako smo veoma usredsređeni na ono što smatramo izuzetno povećanom pretnjom."

XS
SM
MD
LG