Linkovi

Američki zakonodavci traže od Bajdena da ispita potez EU u vezi sa američkim tehnološkim kompanijama


ILUSTRACIJA - Logotipi Gugla, Amazona, Fejsbuka, Epla i Netfliksa na ekranu mobilnog telefona (Foto: Reuters/Regis Duvignau)
ILUSTRACIJA - Logotipi Gugla, Amazona, Fejsbuka, Epla i Netfliksa na ekranu mobilnog telefona (Foto: Reuters/Regis Duvignau)

Dvostranačka grupa američkih zakonodavaca pisala je predsedniku SAD Džou Bajdenu, upozoravajući da bi evropska tehnološka regulativa mogla da ugrozi interese SAD.

U skladu sa Zakonom o digitalnim tržištima Evropske unije (DMA), pet najvećih američkih tehnoloških kompanija – Alfabet (Gugl), Amazon, Epl, Meta (Fejsbuk) i Majkrosoft – označeni su kao pružaoci usluga takozvanih „čuvara“ .

Od marta 2024, ove kompanije – kao i kineski vlasnik platforme "Tik tok" Bajtdens – imaće obavezu da usklade svoje aplikacije za razmenu poruka kako bi funkcionisale sa rivalskim, kao i da omoguće korisnicima da unapred odaberu koje od tih aplikacija žele da imaju instalirane na svojim uređajima.

U pismu u koje je Rojters imao ekskluzivan uvid, 21 član Predstavničkog doma američkog Kongresa upozorio je da bi nova pravila mogla da naškode američkim ekonomskim i bezbednosnim interesima. Oni su pozvali predsednika Bajdena da osigura da se EU obaveže da će se pravila sprovoditi pravilno.

„Obezbeđivanje našeg liderstva u ovom sektoru je imperativ za našu ekonomiju i američke radnike“, navodi se u pismu. „Označavanje vodećih američkih kompanija kao 'čuvara' preti da uzdrma američku ekonomiju, umanji naše globalno liderstvo u digitalnoj sferi i ugrozi bezbednost potrošača".

XS
SM
MD
LG