Linkovi

Obama domaćin samita o nuklearnoj bezbednosti


Pred početak samita o nuklearnoj bezbednosti u Vašingtonu, Predsednik Obama se sastao sa predsednicima vlada Indije i Pakistana. Na najvećoj konferencije pod pokroviteljstvom jednog američkog predsednika u poslednjih više od 60 godina, najviši predstavnici više od 40 zemalja razmatraju kako obezbediti da nuklearni materijal ne dospe u ruke terorističkih organizacija, kao i kako ukloniti druge opasnosti od širenja nuklearnog oružja.

Veliki delovi američke prestonice doslovce su zatvoreni za saobraćaj. Samo nekoliko dana pošto su SAD i Rusija zvanično potpisale sporazum o smanjenju nuklearnih arsenala dve zemlje, administracija predsednika Obame želi da podstakne svetske lidere da se posvete jačanju bezbednosti nuklearnih zaliha i osiguraju da nuklearni radioaktivni materijal ne dospe u ruke terorističkih organizacija i otpadničkih država.

„Nuklearno oružje nije samo stvar SAD i Rusije. To je opasnost za sve zemlje. Nuklearno oružje u rukama terorista je opasnost za sve ljude u svetu, od Moskve do Njujorka, do gradova u Evropi i Južnoj Aziji.“

Državna sekretarka Hilari Klinton kaže da se današnja nuklearna pretnja razlikuje od hladnoratovskog doba.

„Opasnost od nuklearnog napada pod kojom smo odrasli tokom Hladnog rata je sve manja. Opasnost od nuklearne pretnje se povećava. Stoga želimo da međunarodna pažnja bude usredsređena tamo gde smatramo da je to potrebno, dok al-Kaida i drugi nastoje da se domognu dovoljno materijala da mogu da počine užasnu destrukciju i užasan gubitak života.“

Predsednik iranskog parlamenta upoređuje Obaminu politiku sa Bušovom
Predsednik iranskog parlamenta upoređuje Obaminu politiku sa Bušovom

Iran, Sirija i Severna Koreja ne učestvuju na samitu. Pjongjang kaže da je severnokorejski nuklearni arsenal opravdan, ako se ima u vidu - kako je na državnoj televiziji nazvana – američka „strategija svetske dominacije.“

Sve dok postoji američka nuklearna pretnja, Demokratska Narodna Republika Koreje povećavaće i modernizovaće nuklearno oružje kao preventivno sredstvo u skladu sa budućim potrebama. DNRK je potpuno sposobna za to.“

Izraelski premijer Bendžamin Netanjahu odbio je da učestvuje na samitu. Umesto njega dolazi njegov zamenik. Opšte je, inače, uverenje da Izrael poseduje nuklearni arsenal. Ali pošto nije potpisnik Sporazuma o zabrani širenja nuklearnog oružja, Izrael ne potpada pod međunarodni režim nuklearnih inspekcija. Izrael se energično protivi iranskom nuklearnom programu, što Teheran naziva hipokrizijom.

Predsednik Obama je postavio strožije uslove pod kojim bi Sjedinjene Države razmotrile opciju upotrebe nuklearnog oružja protiv neke zemlje, ali to se ne odnosi na potencijalnu konfrontaciju sa Iranom i Severnom Korejom. Predsednik Iranskog parlamenta Ali Laridžani reagovao je na tu odluku.

„Sva ta pitanja ukazuju da predsednik SAD sledi isti arogantni i dominirajući pristup iz prošlosti, koji prikriva lažnim javnim gestovima. Ta politika se ne razlikuje od ratoborne politike bivšeg predsednika Buša.“

Negirajući da nastoji da razvije nuklearno oružje, Iran aktivno sprovodi nuklearni program i usavršava domaću tehnologiju raketa dugog dometa. Ekspreti, takođe, navode da terorističke organizacije pokušavaju da se domognu grubog nuklearnog oružja, takozvane „prljave bombe“, koja ima ograničene mogućnosti, ali može da širi radijaciju po gradovima.



XS
SM
MD
LG