Linkovi

MVP: Deklaracija o Srebrenici nije usmjerena protiv Srbije i srpskog naroda


Zastave Crne Gore i Srbije
Zastave Crne Gore i Srbije

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore saopštilo je u ponedjeljak da Rezolucija o Srebrenici usvojena u crnogorskom parlamentu nije i ne može biti usmjeren protiv Srbije i drugih država i naroda.

“Rezolucija o Srebrenici koju je usvojila Skupština Crne Gore nije i ne može ni u kom slučaju biti usmjerena ni protiv jednog naroda i države, a ponajmanje protiv srpskog naroda i Republike Srbije”, saopštilo je MVP.

Reagujući na napade državnog vrha Srbije i dijela beogradskih medija na Vladu Crne Gore, premijera i predsjednika crnogorskog parlamenta povodom usvajanja Rezolucije o Srebrenici, MVP je poručilo da “ne postoje genocidni narodi, već samo pojedinci, što je, kako pojašnjavaju, jasno i eksplicitno rečeno u tekstu dokumenta”.

"Jasnije i preciznije nego što je to učinio bilo ko, pa i Skupština Republike Srbije prije jedanaest godina. Dakle, odgovornost za genocid, kao što i propisuje međunarodno pravo i kao što se konstatuje u odluci Tribunala u Hagu, može snositi i za njega odgovarati isključivo pojedinac”, rekli su u crnogorskom MVP-u i ocijenili da je “sve ostalo sto slušamo i čitamo ovih dana samo je nerazumljivi i čudnim motivima inspirisani pokušaj političkog i medijskog spinovanja teksta Rezolucije, usmjeren, ponavljamo, direktno ka vladajućim strukturama Crne Gore".

Prema navodima tog ministarstva, “brine činjenica da je predsjednik Skupštine Srbije Ivica Dačić pozvao svešteno lice da se “pozabavi” predsjednikom Vlade nezavisne i suverene susjedne države koja je pri tome, i ustavno i suštinski uspostavljena i definisana kao sekularna država svih njenih građana".

"Ovakav neprihvatljiv i neshvatljiv istup, ne samo što je suprotan svim obrascima odgovornog državničkog ponašanja, već je, u trećoj deceniji 21. vijeka, zapanjujuće anahron, jer se njime dovodi u pitanje koncept moderne, sekularne i demokratske države i isto takvog društva”, ocjenjuju u MVP i dodaju da je “neshvatljivo je da jedan ovakav stav dolazi od predsjednika Parlamenta države, koja je kandidat za članstvo u EU i može se samo pretpostaviti šta o ovome misle naši EU partneri, saveznici i prijatelji”.

MVP navodi “da i ne pominjemo da to što bi se ovakve i slične poruke mogle tumačiti i kao poziv na rušenje državnog poretka u zemlji, iako iskreno vjerujemo da to nije bila namjera gospodina Dačića”.

O nedopustivosti takvog ponašanja, najbolje ilustruje hipotetička situacija i neprikladnost u kom bi Crna Gora pozvala nekog vladiku SPC da se 'pozabavi' predsjednikom Narodne skupštine Republike Srbije", poručili su iz MVP, ocjenjujući “neprimjerenim ali i krajnje pogrešno, da se crnogorski građani, srpskog nacionalnog predznaka, iznova tretiraju kao pripadnici i "briga" Republike Srbije”.

Iz tog ministarstva podjećaju da je “Crna Gora je država svih njenih građana, bez izuzetka, ma kako se oni nacionalno i vjerski osjećali i koje god političke i vrijednosne svjetonazore dijelili”.

“Oni su lojalni građani naše države, Crne Gore, stoga brigu o njima, kao i o svim našim građanima, vode crnogorske institucije. Institucije koje su tu za njih i zbog njih. Niti jedna država ne može dozvoliti da se odrekne jednog jedinog čovjeka, a ne 30% svojih građana", poručuju iz MVP i dodaju da, “za razliku od srbijanskog ministra policije Aleksandra Vulina, koji prijeti zabranama ulaska, Crna Gora nudi građenje mostova među nama”.

Ministarstvo je navelo “da umjesto nesporazuma, kao i mnogo puta do sada, od 4. decembra - pozivamo na dijalog”, te da “zarad prošlosti, ali i budućnosti naših pokoljenja, mi pružamo ruku prijateljstva”.

Kroz istoriju, niko tako snažno nije stajao uz Srbiju, kao Crna Gora, plaćajući čak i najskuplju cijenu. Ponavljamo, Srbija i srpski narod su za Crnu Goru i njene građane, kao i za njenu aktuelnu vlast i Vladu, više od prijatelja, te da pogotovo zbog toga ovo ne smije biti manir međudržavne komunikacije i sveukupnih odnosa”, rekli su u MVP.

Oni su naveli da su “stoga više puta, a i nastavićemo u tom smjeru, pozivali na mir i stabilnost…svjesni da ne možemo promijeniti prošlost, koja je svakako teška i bolna, ali možemo učiti iz nje, tako što ćemo se sa najvećim pijetetom i dubokim poštovanjem odnositi prema žrtvama ratova na prostoru bivše Jugoslavije, ma koje nacionalnosti i vjere one bile".

XS
SM
MD
LG