Neprekidni napadi populističkih političara na medije predstavljaju pretnju vodećim demokratijama sveta, saopštile su dve međunarodne organizacije u sredu.
U svojim godišnjim izveštajima o stanju slobode medija širom sveta, Reporteri bez granica i Fridom haus oštro su kritikovali zapadne populističke lidere zbog diskreditovanja medija, kritika upućenih novinarima i pretnji uvođenjem restrikcija.
"Ne tako davno, pre pet godina, činilo se da globalni pritisak na medije ne utiče na Sjedinjene Države, ili uspostavljene demokratije u Evropi na bilo koji značajan način", navodi Fridom haus u svom izveštaju "Globalno stanje slobode štampe, 2017-2018".
"Danas, populistički lideri predstavljaju veliku pretnju po slobodno izražavanje u tim otvorenim društvima".
Reporteri bez granica ponudili su upadljivo sličnu procenu, upozoravajući da "sve više i više, demokratski izabrani lideri ne vide više medije kao deo neophodnog podupirača demokratije, već kao protivnika protiv koga otvoreno iskazuju svoju averziju".
Američki predsednik Donald Tramp našao se na udaru oštrih kritika obe organizacije. Reporteri bez granica nazvali su ga "entuzijastičnim oštrim kritičarem medija", dok Fridom haus upozorava da je Trampova karakterizacija medija kao "neprijatelja američkog naroda" i njegovo neslaganje sa novinarima i medijskim organizacijama "podrila poverenje javnosti u novinarstvo zasnovano na činjenicama".
Od Bele kuće nije bilo moguće odmah dobiti reakciju na ove kritike.
Godišnji izveštaj Reportera bez granica o slobodi medija ocenjuje slobodu medija u 180 zemalja na skali od 1 do 180, pri čemu je 1 najslobodnija, a 180 najmanje slobodna.
U godišnjem izveštaju, Norveška je preuzela prvo mesto od Finske, dok je Severna Koreja ostala na dnu, na 180 mestu.
SAD se nalaze na 45. mestu, što je pad od dva mesta i nastavak trenda opadanja započet pod administracijom bivšeg predsednika Baraka Obame, ali i ubrzanje pod Trampom. Rang lista stavlja SAD u grupu zemalja sa Belizeom, Italijom, Rumunijom i Južnom Korejom.
U Evropi, koja tradicionlano ima najslobodnije medije, i koja ima osam sektora najslobodnije štampe u svetu, primetan je značajan pad, kada je reč o regionalnim indikatorima.
U Francuskoj, gurali su novinara koji je na konferenciji za medije prošlog maja pitao političara u vezi sa njegovom umešanošću u skandal.
U Poljskoj, regulatorna tela ocenila su da vodeća TV stanica "promoviše nezakonite radnje" kroz svoje izveštavanje o antivladinim protestima, saopštava Fridom haus.
U Mađarskoj, slobodni mediji samo što nisu nestali, pošto su biznismeni udruženi sa vladajućom strankom "kupili većinu poslednjih bastiona nezavisnih medija", prema Fridom hausu.
"Na to mislimo kada govorimo o mržnji prema novinarima koja dolazi od političkih lidera u neautoritarnim režimima, što je zaista zabrinjavajuće", kaže Margo Juen, direktorka za Severnu Ameriku u organizaciji Reporteri bez granica.
"Trampov efekat"
"Trampov efekat" zatalasao je zemlje kao što je Turska, koja ostaje svetski lider po broju zatvorenih novinara, i Filipine, gde je predsednik Rodrigo Duterte otvoreno pretio novinarima.
U Kambodži, koja je pala za deset mesta na listi Reportera bez granica, vlada je iskoristila Trampove kritike da opravda veliki slom nezavisnih medija.
Sara Repući iz Fridom hausa kaže da poređenje navodi na pogrešan zaključak. Dok su mediji u Kambodži snažno ograničeni, kaže ona, mediji u SAD su uzvratili na Trampove napade.
Dok svaki region u svetu beleži pad slobode štampe, postoje neke svetle tačke u delovima Afrike, gde je nekoliko autoritarnih lidera otišlo s vlasti.
Među njima je i Gambija, gde je novi predsednik obećao manje restriktivne medijske zakone i uključivanje slobode izražavanja u ustav zemlje. Gambija je skočila za 21 mesto, što je največi pomak u Africi, prema izveštaju Reportera bez granica.