Linkovi

Istraga UN: Rusija počinila brojne ratne zločine u Ukrajini


ARHIVA - Ukrajinski vojnici sklanjaju posmrtne ostatke ubijenih civila u Buči, 5. april 2022.(Foto: AP/Felipe Dana)
ARHIVA - Ukrajinski vojnici sklanjaju posmrtne ostatke ubijenih civila u Buči, 5. april 2022.(Foto: AP/Felipe Dana)

Rusija je počinila brojne zločine u Ukrajini kao što su ubistva civila, mučenje i deportacija djece, navodi se u izvještaju istražnog tijela Ujedinjenih nacija, koji je objavljen u četvrtak.

Izvještaj, zasnovan na razgovorima sa više od 500 osoba, satelitskim snimcima i obilascima pritvora i grobnica, objavljen je u trenutku kada se očekuje da Međunarodni krivični sud u Hagu zatraži hapšenje ruskih zvaničnika zbog prinudne deportacije djece u Ukrajini i napada na civilnu infrastrukturu.

Nezavisna međunarodna komisija za istragu o Ukrajini navela je da su ruske snage izvele "nasumične i disproporcionalne" napade na Ukrajinu, da su pribjegavale mučenju, ubijale civile van ratišta i da nisu preduzele mjere da zaštite ukrajinsko stanovništvo.

"Ruske vlasti su odgovorne za brojna kršenja humanitarnog prava i međunarodnih zakona o ljudskim pravima, uz brojne ratne zločine", navodi se u izvještaju.

"Oružani konflikt u Ukrajini ima katastrofalne posljedice na više nivoa. Ljudski gubici i opšte zanemarivanje života civila su šokantni", rekao je na konferenciji za novinare predsjedavajući komisije Erik Mose.

U izvještaju se navodi da bi najmanje 13 talasa ruskih napada na ukrajinsku energetsku infratrukturu od oktobra, kao i mučenja, "mogli da predstavljaju zločine protiv čovječnosti".

Komisija je takođe utvrdila da je oko 16.000 djece nelegelno prebačeno i deportovano iz Ukrajine, pozivajući se na cifre ukrajinske vlade. Rusija demantuje te optužbe, navodeći da je dobroboljno evakusala stanovnike iz Ukrajine.

Druga djeca su bila primorana da gledaju silovanja članova porodica, a u jednom slučaju su bila zatvorena u podrumu jedne škole zajedno sa preminulima, navodi se u izvještaju.

U dokumentima se iznose detalji metoda mučenja u ruskim pritvorima gdje su žrtve bile podvrgnute električnim škovima vojnim telefonom - što je poznato kao "poziv (ruskom predsjedniku Vladimiru) Putinu - ili vješane sa plafona.

Šef komisije Erik Mose rekao je novinarima da tokom istrage još nisu pronađeni dokazi da je u Ukrajini počinjen genocid. Dodao je da je njegov tim pratio dokaze i da je bilo "nekih aspekata koji bi mogli da pokrenu pitanja" o mogućem genocidu.

Istragom je takođe utvrđeno da postoje osnove za zaključak da invazija na Ukrajinu predstavlja akt agresije. Takođe se zaključuje da su ukrajinske snage počinile "mali broj kršenja", uključujući nasumične napade i mučenje ratnih zarobljenika.

Rusija demantuje optužbe da je odgovorna za zvjerstva ili da napada civile u Ukrajini.

XS
SM
MD
LG