Linkovi

Veliki troškovi Olimpijade u Londonu


Jedan od olimpijskih stadiona u Londonu
Jedan od olimpijskih stadiona u Londonu

U Britaniji se vodi oštra rasprava o tome da li će se isplatiti ogranizovanja olimpijskih igara

Predstojeće letnje olimpijske igre u Londonu biće, po svemu sudeći, veoma skupe. Budžet britanske vlade za organizovanje igara zvanično iznosi 15 milijardi dolara, mada će prema nekim procenama troškovi biti znatno veći. Organizacioni komitet takodje očekuje prihode od oko 3 milijarde dolara od prodaje karata, sponzora i iz drugih privatnih izvora. Kako iz Londona izveštava dopisnik Glasa Amerike, Al Pesin teško je proceniti da li će se organizovanje olimpijskih igara isplatiti.

Stadioni i druga sportska borilišta u londonskom olimpijskom parku su impresivni i nema sumnje da će olimpijske igre bitri veliki dogadjaj. Ipak, brige o troškovima su prisutne. Bivši osvajač olimpijske zlatne medalje i član Organizacionog koimiteta, Džonatan Edvards kaže da oni koji brinu o troškovima igara gube iz vida širu perspektivu.

„Kada ljudi razmišljaju o igrama iz ugla troškova, oni možda ne shvataju na šta je novac utrošen. 98 odsto ugovora za olimpijske igre dobili su britanski biznisi. Prema tome, milijarde funti su utrošene u Britaniji u vreme ozbiljnih ekonomskih teškoća.“

Edvards ukazuje da će izgradnja olimpijskih i sa njima povezanih objekata doneti dugoročne ekonomske koristi istočnom Londonu kao i celoj Britaniji. O tome se medjutim vode oštre rasprave. Zgrada u kojoj je stanovao jedan od vodećih antiolimpijskih aktivista, Džulijan Čejni srušena je da bi se oslobodio prostor za olimpijski park.

Suština stvari je da se radi o gomili laži što vlada vrlo dobro zna pošto je njen plan iz 2002. sadržao upozorenje da organizovanje oilimpijskih igara neće doneti dobrobiti koje su najavljene. Nekoliko meseci kasnije vlada je ipak odlučila da krene dalje sa tim planom, ali je to uvek bila gomila laži.“

Negde izmedju optužbi ovog aktiviste i obećanja zvaničnika verovatno leži solidna sredina. U potrazi za njom razgovarali smo sa Adamom Blejkom sa fakulteta za turizam na Univerzitetu u Bornmautu.

„Na prvi pogled, izgleda da organizovanje olimpijskih igara može doneti velike koristi. Medjutim, ima i neizvesnosti. Pored toga, ima i stvari koje nam ni danas nisu poznate. Ima svakako i negativnih faktora, ali će se u Britaniju ipak sliti velike količine novca, što će samo po sebi, doneti značajne koristi.“

Blejk, medjutim, priznaje da su najveće potencijalne dobrobiti negde u budućnosti i da one ujedno nose i najveću dozu neizvesnosti.

„Da li će London za 10 godina još uvek imati neki odsjaj olimpijskih igara. To je ono što po značaju nadmašuje sve što će se desiti tokom dve nedelje u julu i avgustu.“

Jedan od menadžera firme „Viza“, koja je već niz godina sponzor olimpijskih igara, Kolin Grenel, veruje u taj dugoročni efekat i smatra da će ga osetiti milioni mušterija.

„Kada vide naš brend na olimpijskim igrama, mi na osnovu naših istraživanja znamo da to deluje pozitivno – to je taj faktor pozitivnih emocija. Zatim, to isto osećaju i u pogledu 'Vize' i vremenom će koristiti naše kartice sve više. Mi možemo da merimo taj efekat i to zaista funkcioniše.“

Medjutim, nema garancija da će u godinama koje nailaze zaista biti tog pozitivnog efekta u turizmu i trgovini, a mnogi prethodni domaćini olimpijskih igara nisu ga iskusili.
XS
SM
MD
LG