Linkovi

Ćirić: Ekonomski odnosi Srbija-SAD u uzlaznoj putanji


Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije, Nebojša Ćirić
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije, Nebojša Ćirić

U Sjedinjenim Državama boravi privredna delegacija Srbije koju predvodi ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić. Zamolili smo ministra Ćirića da nam kaže nešto više o programu, i očekivanjima od ove posete.

Ćirić: „Radi se o ekonomsko-političkoj poseti. Delegacija ima za cilji da razgovara sa zainteresovanim američkim investitorima. U njoj su i ambasadorka Sjedinjenih Država u Srbiji Meri Vorlik i drugi predstavnici ambasade, kao i predstavnici američke trgovinske komore „AmCham“, kako bi zajedno sa nama poradili na prikazivanju Srbije u jednom drugačijem svetlu od onog koje je uobičajeno u Americi. I do sada smo imali solidan broj američkih investitora - američke investicije u Srbiju dostigle su 1,5 milijardi dolara. Medjutim, ono što se dešava poslednjih meseci može se nazvati drugim talasom američkih investitora. Evo, prošle nedeje smo potpisali ugovor sa kompanijom za proizvodnju guma, „Cooper Tyre“, trećom po veličini u Americi, koja će preuzeti deo „Trajala“, investirati preko 50 miliona evra i zaposliti 300 ljudi. Neposredno pre toga zaključen je ugovoor sa „Sajtelom“, američkom kompanijom koja se specijalizuje sa pružanje takozvanih „call service“ usluga. Juče smo bilii u Njujorku i razgovarali sa „NCR-om“, globalnim liderom u pružanju intelektualnih usluga finansijskim institucijama. Dakle, zaista postoji interesovanje i mogu slobodno da kažem da su ekonomski odnosi, naročito u oblasti investicija koje dolaze u Srbiju, u veoma uzlaznoj putanji. S druge strane, naša bilateralna ekonomska saradnja je relativno skromna. Pre krize bila je oko 500 miliona dolara. Sada, medjusobna trgovinska razmena iznosi oko 300 miliona dolara, mada je deficit nažalost na našoj strani. Imaćemo i razgovore u američkoj privrednoj komori, sekretarijatu za ekonomiju i „OPIC-u“ (Overseas Private Investment Corporation), jednoj od najvažnijih američkih institucija koja podržava i osigurava američke kompanije od rizika. Zbog odredjenih problema u procesu privatizacije oni su od 2009. praktično zamrzli bilo kakve aktivnosti vezane za Srbiju. Mi ćemo pokušati da promenimo tu situaciju, odnosno da se vratimo na onaj normalni odnos kakav je bio pre toga.“

Glas Amerike: Da li možete nešto više da nam kažete o političkom aspektu posete?

Ćirić: „Prvenstveno će to biti susreti u Stejt departmentu o bilateralnim eknomskim, ali i političkim odnosima. MI ćemo nastojati da još jednom prenesemo naš stav o poziciji Srbije u odredjenim stvarima u kojima se ne slažemo, ali i u onim pitanjima gde možemo da očekujemo i mislimo da treba da dobijemo pomoć američke administracije. Izmedju ostalih pitanja, razgovaraćemo i o procesu našeg pridruživanja EU, ali i Svetskoj trgovinskoj organizaciji, gde je stav Amerike izuzetno važan.“

Glas Amerike: Šta vlada Srbije preduzima da bi zaštitila zemlju od negativnih efekata globalne ekonomske krize, kao i dužničke krize u zemljama evrozone?

Ćirić: „Očigledno je da se posledice krize u evrozoni osećaju i u Srbiji mada je naša ekonomija relativno mala i nije integrisana u evrozonu. Projekcije privrednog rasta su stoga smanjene sa 3 na 2 odsto za ovu godinu, a za sledeću - sa 4 na 1,5 do 2 odsto. To govori da sve ono što se dešava u ekonomijama EU i evrozone definitivno ima uticaja na srpsku ekonomiju, a razlog je i taj što su naši najveći trgovinski partneri zemlje EU i što su najveći investitori zemlje EU. S druge strane, činjenica je da smo posle pada 2009. godine zahvaljujući merama Vlade odreagovali na pravi način tako da smo i prošle godine imali pozitivne makroekonomske trendove, a to če biti slučaj i ove godine. Medjutim, nesporno je da će 2012. godina biti prilično teška i za nas i za zemlje u okruženju. U poredjenju sa nekim zemljama Zapadnog Balkana, pa i nekim zemljama EU, kao što su Bugarska i Rumunija, mi ipak stojimo jako dobro, pa čak i bolje od drugih. Ove godine smo takodje lideri u regionu u privlačenju stranih direktnih investiticja. Uspešno smo završili i aranžman sa MMF-om u martu i ušli u novi aranžman „iz opreznosti“, odnosno provizorni aranžman. Mislim da to pokazuje da će Vlada, iako se radi o izbornoj godini, voditi vrlo restriktivnu ekonomsku i fiskalnu politiku. Naravno, glavna reč u svim ekonomijama pa i u našoj je štednja. U toku su razgovori o budžetu za 2012. godinu gde ćemo napraviti skoro nemogući balans izmedju potrebe da se štedi s jedne strane, a da, sa druge, budžet takodje ima razvojnu komponentu. Mislim da će predlog budžeta u narednih 10-15 dana biti pred poslanicima našeg parlamenta.“

XS
SM
MD
LG