Linkovi

Huper: Konstruktivna uloga Nikolića


Huper: Demokrate suviše oprezne na planu reformi
Huper: Demokrate suviše oprezne na planu reformi

Iznoseći svoj utisak o ishodu prvog kruga predsedničkih izbora u Srbiji, ugledni balkanolog Džems Huper, iako sa dozom rezerve, najpovoljnije se izrazio o predsedničkom kandidatu Tomislavu Nikoliću, lideru SNS. Huper smatra da ostala dva kanidata, predsednik Boris Tadić i ministar unutrašnjih poslova Srbije, Ivica Dačić malo šta novog mogu da ponude srpskim biračima.

„Mislim da postoji veliko nezadovoljstvo strankom gospodina Tadića. Oni su na startu obećavali da će dovesti do promena. Njihova prošla i sadašnja izborna kampanja bila je zasnovana na ideji reintegracije Srbije u Evropu. Međutim, Tadić i njegova stranka nisu sproveli potrebne reforme za ostvarenje tog cilja. On se nažalost usredsredio na pitanje Kosova. Ali, Tomislav Nikolić bi mogao da se pokaže kao pozitivno iznenađenje. Njegova politička prošlost očigledno nije nimalo privlačna. Međutim, mogao bi sve da iznenadi ukoliko pokaže da je spreman na konstruktivnu saradnju sa Demokratskom strankom radi sprovođenja potrebnih promena u zemlji.“

Huper kaže da se lider SNS-a već duže vreme bavi pripremom privrednih reformi u zemlji.

„Njegovi saradnici su izradili nekoliko studija i programa za oporavak određenih privrednih sektora, naročito poljovprivrede. Cilj je stvoriti uslove za otvaranje velikog broja novih radnih mesta u trenutku kada Srbija trpi visoku stopu nezaposlenosti. Rekao bih da su se demokrate pokazale isuviše sporim i opreznim na planu reformisanja društva i privrede. Posle ubistva bivšeg premijera Zorana Đinđića, oni kao da strepe da bi smeli potezi mogli skupo da ih koštaju. Oni zato često obećavaju promenu, koju nikada ne ostvaruju. Ivica Dačić je promućuran političar, ali on se pretežno bavi podsticanjem neproduktivnih političkih konflikata. Mislim da Nikolić nije opterećen takvim stvarima.“

Huper vidi konstruktivnu ulogu Nikolića i na planu „odmrzavanja konflikta“ sa Kosovom. On tvrdi da se prihvatanjem stava Tadićeve vlade da je to pitanje nerešivo, „zamrzava“ i napredak Srbije.

„Ne mislim da je spreman da prizna Kosovo. Lično smatram da Srbija za sada to uopšte ne mora ni da učini. Međutim, verujem da Nikolić kao i većina drugih Srba zna da je Kosovo južno od Ibra izgubljeno. Ipak, uveren sam da Nikolić želi postizanje sporazuma sa Prištinom o severnom delu Kosova. Pretpostavljam da bi kao pregovarač zahtevao najpovoljnije moguće uslove za Srbiju i najbolju moguću zaštitu srpske manjine na Kosovu. Mislim da ne bi bio nimalo 'mek' pregovarač. Takođe verujem da bi odmrzavanjem tog konflikta, Srbija mogla da usmeri svu svoju energiju na popravljanje stanja u privredi i društvu i u znatno većoj meri ubrza proces pridruživanja Evropi.“

Huper je rekao da srpski partijski sistem predugo funkcioniše tako da partije jedna drugu spotiču u borbi za vlast, umesto da traže zajednički jezik na pozitivnom programu kako bi zemlju povele napred. Ako se tako nastavi Srbija će stagnirati, a ljudi će postati sve više rezignirani, ocenjuje ugledni balkanolog.


XS
SM
MD
LG