Linkovi

Vakcina protiv H1N1 i za trudnice


Lekari nisu ustanovili povećanje rizika od bilo kog deformiteta ili prevremenog rođenja povezanog sa vakcinacijom protiv H1N1 tokom trudnoće

Centri za kontrolu i prevenciju bolesti pratili su vrstu virusa gripa koja sadrži gen virusa H1N1 koji je 2009. godine izazvao epidemiju. Trudnice su posebno osetljive i bile su pozivane da se vakcinišu. Ali da li je vakcinisanje bezbedno za nerođene bebe? Jedna nova studija iz Danske pokušala je da pronađe odgovor.

Tokom pandemije virusa H1N1 2009. godine, trudnice su bile suočene sa većim rizikom od komplikacija opasnih po život i mnoge od njih su bile smeštene u bolnicu. Doktor Majkl Kac iz organizacije „Marč of dajms“ kaže da je grip veoma ozbiljno oboljenje i za trudnice i za njihovu nerođenu decu.

„Grip kod trudnica je veoma opasan za fetus. Izaziva spontani pobačaj, a može da uzrokuje deformitete i prevremeni porođaj.“

To je razlog zbog kojeg su zvaničnici u Sjedinjenim Državama trudnice svrstale u prioritetnu grupu za dobijanje vakcine protiv H1N1 virusa tokom pandemije. A, Centri za kontrolu bolesti savetovali su ženama da se vakcinišu protiv gripa u ranoj fazi trudnoće. Tokom pandemije, i evropski lekari su preporučivali isto. To nije uobičajena praksa u Evropi ali doktor Bjorn Pasternak kaže da je pandemija promenila stvari.

„Tokom pandemije gripa 2009. imali smo posebnu situaciju. To je zapravo bio prvi put da je trudnicama savetovano da se vakcinišu protiv gripa u mnogim evropskim zemljama.“

Doktor Pasternak je predvodio istraživanje o virusu H1N1 za Institut za serume Staten u Danskoj.

„Praktično nisu postojali podaci o bezbednosti kod trudnica za tu vakcinu pre nego što je ona korišćena u kliničkoj praksi.“

U studiji su upoređivani podaci o 330 beba čije su majke primile vakcinu u prvom tromesečju trudnoće sa istim brojem beba čije majke nisu vakcinisane. Tokom prvog tromesečja fetus je posebno osetljiv na supstance koje majka uzima. Istraživači su ustanovili da su bebe koje su bile izložene vakcini imale nešto više deformiteta u poređenju sa onima koje nisu.

Oni su takođe ustanovili da je nešto više beba izloženih vakcini bilo prevremeno rođeno. Ali istraživači tvrde da je razlika između beba koje su bile izložene i koje nisu bile izložene vakcini bila statistički nebitna, što znači, da bi, ako bi se uporedile druge grupe beba, rezultati mogli da budu potpuno suprotni.

Nismo ustanovili povećanje rizika od bilo kog deformiteta ili prevremenog rođenja ili poremećaja razvoja fetusa povezanog sa vakcinacijom protiv H1N1 tokom trudnoće.“

Doktor Kac se slaže.

„Ukoliko postoji mogućnost od pojave epidemije, mislim da bi vakcinu trebalo uzeti odmah.“

Studija je objavljena u časopisu Američkog medicinskog udruženja.
XS
SM
MD
LG