Linkovi

Vilson: Pregovori neće propasti


Potpredsednik Atlantskog saveza SAD Dejmon Vilson
Potpredsednik Atlantskog saveza SAD Dejmon Vilson

Potpredsednik Atlantskog saveta kaže za Glas Amerike da ishod pregovora sa Prištinom ima direktan uticaj na šanse Srbije da dobije datum za početak pregovora sa EU

Pregovori Beograda i Prištine previše su važni da bi propali, smatra izvršni potpredsednik Atlantskog savjeta Dejmon Vilson. Ishod dijaloga, kako Vilson ističe za Glas Amerike, imaće direktan uticaj na šanse Srbije da dobije datum za početak pregovora sa Evropskom unijom.

„Trenutno se suočavamo sa problemom. Preprekom na putu. Mislim da pregovori neće propasti. Ne mogu da propadnu. Na kraju se sve svodi na to da li će Srbija da se pridruži Evropskoj uniji, u normalnim odnosima sa Kosovom koje takođe počinje taj put. Smatram da je to konačni izbor koji će srpski narod odlučno podržati.“

Izvršni potpredsjednik Atlantskog savjeta ocjenjuje da je do sada postignut izuzetan napredak, ukazujući na činjenicu da je od oktobra održano osam rundi pregovora, te da su za isti sto sjeli premijeri Srbije i Kosova. Uprkos trenutnom zastoju, optimista sam, ponavlja Vilson.

„Ovo je previše važno da bi propalo. Ne mogu sa sigurnošću da predvidim šta će se dogoditi narednih dana, ali se nadam da će postojati političko liderstvo u Beogradu i Prištini i da će pregovarači, Evropska unija i američka vlada i dalje biti posvećeni postizanju napretka u ovom procesu. Još ima vremena, iako je kratko. Komisija pokušava da pripremi izvještaj u aprilu, koji bi informisao samit u junu. Samit koji je bio spreman da započne pregovore sa Srbijom i istovremeno odobri Sporazum o stabilizaciji i asocijaciji sa Kosovom. Ja ne bih odustao od tih ciljeva, tako da imamo malo drame i zastoja trenutno, ali sam uvjeren da ima samo jedan put naprijed, za koji će biti potrebno liderstvo odlučnih, vizionarskih političkih figura u Beogradu i Prištini da preduzmu naredni korak u ime svojih zemalja.“

Vilson očekuje i intezivnu diplomatsku aktivnost na prevazilaženju zastoja.

„Mislim da je tiha, ali čvrsta podrška EU i SAD u ovom procesu od ključne važnosti. Međutim, na kraju, sve se svodi na to o čemu se Beograd i Priština međusobno dogovore. Srbija ne može brzo da napreduje ka evropskim standardima, evropskoj političko sigurnosti, ekonomskom prosperitetu bez rešenja ovog pitanja.“

Poslednja stvar koju narod u Srbiji želi je da zaostaje za svojim susjedima u evropskim integracijama, smatra Dejmon Vilsom, uz poruku da građani imaju mnogo toga da ponude Evropi, ali i mnogo toga da dobiju od saradnje sa njom.
XS
SM
MD
LG