Linkovi

Izložba dizajna u Njujorku


Kustos muzeja dizajna Elen Lupton
Kustos muzeja dizajna Elen Lupton

Tu je lampa na blato. Papirni zmaj koji hvata energiju vetra i šalje je na zemlju. Naočare sa sočivima koja može da podešava sam korisnik. To su samo neki od eksponata u „Smitsonijenovom“ Nacionalnom muzeju dizajna „Kuper-Hjuit“, na trijenalnoj izložbi najboljeg svetskog dizajna koja je otvorena u Njujorku.***

Izložba u „Kuper-Hjuitu“ se bavi temama iz svakodnevnog života: među njima su energija, pokretljivost, komunikacije i zdravlje. Kustoskinja Elen Lapton kaže da je cilj da se pokaže da dizajn može da ponudi odgovore ne neka od najvećih pitanja sa kojima je suočeno čovečanstvo. Zbog toga, prvi put na njoj učestvuju i dizajneri iz inostranstva.

„Živimo u potpuno globalizovanom svetu, a problemi sa kojima je suočeno čovečanstvo su globalni problemi, tako da ovde vidimo dizajn koji je proizveden i stvoren i rasut po celom svetu.“

Na izložbi su zastupljene 42 zemlje. Mnogi predmeti se bave potrebama sveta u razvoju. Veliki problem siromašnijih zemalja je nedostatak veštačke svetlosti, koja bi mogla da se koristi kad se smrkne. Jedan od mogućih odgovora su lampe koje koriste energiju Sunca, poput ovog solarnog suncobrana.

„Tokom dana, otvara se i prikuplja solarnu energiju i istovremeno obezbeđuje hlad kao suncobran, a noću se zatvara i ispušta svetlost.“

Na izložbi je i „Zemljana lampa“ koja radi na blato. Ona koristi energiju elektrolita iz đubreta koje ispunjava ćelije od bakra i cinka. Trajni i jeftin građevinski materijal koji može da se pravi lokalno, još je jedna hitna potreba u celom svetu. Lučni krov koji je ovde izložen, sagrađen je pomoću drevne zidarske tehnike.

„Konstrukcija koju vidite je načinjena od opeka proizvedenih u Severnoj Karolini od recikliranih materijala, uključujući i prerađeno đubre.“

Južnoafrički Interpretativni centar nacionalnog parka Mapungubve, koji učestvuje na izložbi, koristi isključivo ovu vrstu svodova. Tanke, ali vrlo jake ploče, presvođuju velike prostore – bez trajnog konstruktivnog rama.

„Ta krivina u stvari pojačava zidni sistem, a konstrukcija koja se koristi stvara površinu koja ima snagu i proporciju ljuske od jajeta, što znači da je veoma tanka u odnosu na prostor koji može da presvodi.“

U mnogim delovima sveta, žene svakodnevno satima pešače do nezagađene vode, ili troše s mukom prikupljena drva da prokuvaju vodu za piće. Solarni prečistač vode, dizajniran u Švedskoj, štedi vreme i novac i – smanjuje eksploataciju šuma.

„Proizvod poput ovog uistinu može da promeni način života, jer ti ljudi sada mogu da iskoriste vreme za druge stvari: da zarade novac, obrazuju se, brinu o svojoj porodici.“

Inkubator za bebe je napravljen isključivo od delova motocikla i automobilskih elemenata, tako da lako može da ga popravi lokalni mehaničar koji ne zna medicinsku tehnologiju. Na izložbi je prikazan i ključni dizajn koji će biti naročito koristan u nekim od najsiromašnijih zemalja na svetu: naočare sa sočivima koja korisnik može da prilagodi u skladu sa potrebnom korekcijom vida.

Naravno, nisu svi eksponati na izložbi namenjeni zemljama u razvoju. Obnovljivi izvori energije su potrebni svugde. Ovakvi papirni zmajevi imaju na ivicama majušne turbine koje prikupljaju energiju vetra i šalju je kroz provodnik da bi se skladištila i koristila na zemlji.

Kustoskinja Elen Lapton kaže da dobar dizajn ne treba posmatrati kao luksuz, nego kao način za poboljšanje života u svim sredinama. Trijenale dizajna u „Kuper-Hjuitu“ biće zatvoreno početkom iduće godine.

XS
SM
MD
LG