Čarls Kapčan, saradnik uticajnog nevladinog Saveta za spoljnopolitčke odnose, u razgovoru za Glas Amerike kaže da je odluka o postepenom povlačenju američkih snaga iz Avganistana primer „klasičnog Obame“.
„Bio je to klasičan Obama zato što se u donošenju te teške odluku, nije okrenuo ni preterano desno ni preterano levo. Mogao je da posluša 'jastrebove' i povuče samo pet do deset hiljada vojnika, kao što su oni to želeli, a mogao je da posluša 'golubove', koji kažu 'Bin Laden je gotov, zadatak je okončan, izađimo odmah.' On se odlučio za srednje rešenje u kojem se oseća udobno, mada će ga kritkovati i desnica i levica.“
Obama je kao i većina njegovih prethodnima odluku doneo uz visoku dozu političke kalkulacije, dodaje Kapčan.
„Postići će političke poene kod 'golubova' time što će se 30 hiljada vojnika, koji su 2009. poslati kao pojačanje vratiti kući baš uoči predsedničkih izbora 2012. A, desnica ga ne može optužiti da 'beži' iz Avganistana, jer će još nekoliko godina tamo ostati kontigent od oko 80.000 američkih vojnika.“
Međutim Obamin govor ostavlja otvorena pitanja o daljoj strategiji u Avganistanu, smatra Kapčan.
„On je govorom u suštini ozvaničio promenu tamošnje američke misije od anti-pobunjeničke na anti-terorističku. Odustao je od ideje o uspostavljanju koherentne, funkcionalne države Avganistana, u kojoj ne može da se vrati al-Kaida. Ali ako je to tako, pitam se zašto je rekao da treba da ostanemo sve do 2014? U govoru nije objasnio šta će u međuvremenu da radi preostalih 80.000 vojnika, pogotovo kada se svi slažu da u Avganistanu nema više od oko stotinu boraca al-Kaide? Rekao bih da nova strategija treba tek da se razradi do kraja.“
Na pitanje da li promenjeni kurs označava pobedu potpredsednika Džoa Bajdena, koji se od početka protivio strategiji izgradnje avganistanske države, Kapčan je odgovorio.
„Radi se o određenoj frustraciji što anti-pobunjenička strategija nije uspela. To je dalo podstreka zvaničnicima kao što je Bajden. Što je još važnije, izmenile su se političke i ekonomske okolnosti kod nas. Budžetski deficit iziskuje smanjenja troškova, pa i vojnih izdataka. A, među republikancima je sve manji broj internacionalista, koji sada traže saveznike u demokratama, koji – sa svoje strane, zahtevaju štednju vojnog budžeta. Sve je to primoralo Obamu da najavi kraj rata u Avganistanu.“
Kapčan dodaje da su američki zapadni saveznici toplo pozdravili Obamin govor. Nemačka vrši pripreme za održavanje velike konferencije o posleratnom Avganistanu u Bonu krajem ove godine, dok će idućeg meseca u Čikagu SAD sa saveznicima razmotriti „podelu poslova“ učesnika misije NATO-a, koja treba da se privede kraju do 2014.