Linkovi

Trinaesti amandman izložen u Njujorku


Dejvid Rubenstin i Džejms Basker pored kopije Trinaestog amandmana
Dejvid Rubenstin i Džejms Basker pored kopije Trinaestog amandmana

Februar se u Sjedinjenim Državama i Kanadi smatra Mesecom crnačke istorije. Originalni cilj je bio da se Amerikanci bliže upoznaju sa istorijom Afroamerikanaca, pre svega njihovom kulturnom baštinom i dostignućima. U Njujorku, obeležavanje Meseca crnačke istorije je počelo podsećanjem na Trinaesti amandman, kojim su američkim Ustavom oslobodjeni robovi. Jedna od ukupno 14 kopija sa potpisom predsednika Abrahama Linkolna, izložena je u Istorijskom udruženju grada Njujorka.

Više od stotinu đaka je došlo u Njujorško istorijsko udruženje da vidi retku kopiju Trinaestog amandmana na američki Ustav. Njime je zvanično, 6. decembra 1865, ropstvo u Americi stavljeno van zakona. Dejvid Rubenstin iz Grupacije „Karlajl“, kupio je ovaj dokument i pozajmio Istorijskom udruženju. On objašnjava zbog čega je predsednik Linkoln potpisao više od jedne kopije.

„Kada je amandman usvojen u Predstavničkom domu i Senatu, on ga je potpisao i bez obzira što predsednici Sjedinjenih Država ne moraju da potpišu predložene ustavne amandmane, Linkoln je potpisao nekoliko kopija. Prema tome, Trinaesti amandman je simbol toga, svako je slobodan i svi mogu da ostvare svaki životni cilj koji požele. Već kao deca, oni bi to trebalo da prepoznaju kao jednu od velikih stvari o Americi.“

Učenici osmog razreda, pozvani da učestvuju, shvatili su važnost dokumenta.

Da ovaj dokument ne postoji, niko, niko od nas ne bi imao toliko mnogo prilika koje nam se sada pružaju.“

„Da nema ovog dokumenta i da se nismo borili u Građanskom ratu i svih ljudi koji su stali u odbranu Afroamerikanaca, ne bismo imali ovoliko pravde koliko je imamo danas.“

Džems Basker, predsednik Instituta za američku istoriju „Gilder Lerman“, ističe koliko je važno da američka mladež učestvuje u takvom događaju.

Rekao bih da ponekad, kada vidite dokument u originalnoj formi i shvatite da je 620 hiljada muškaraca poginulo u Građanskom ratu da bi raščistili teren za potpisivanje tog amandmana o okončanju ropstva, to može da inspiriše đake da uče istoriju. A mislim da je to je važno koliko i bilo šta drugo što radimo.“

Učenik osmog razreda, Adam Neto, kaže da je amandman dokument za jednakost.

„Trinaesti amandman stvarno definiše Ameriku kao slobodnu zemlju što ona jeste. Pokazuje da smo svi jednaki.“

Jednakost je pravo zagarantovano američkim Ustavom.

XS
SM
MD
LG