Linkovi

Kriza ugrožava spomenike u Italiji


Italijanska policija pored urušenog zida u Pompeju
Italijanska policija pored urušenog zida u Pompeju

Arheolozi u Italiji upozoravaju da su brojni antički spomenici u toj zemlji izloženi riziku zbog vladinih budžetskih smanjenja. Oni kao primer navode kolaps jednog zida u antičkom gradu Pompeji.

Arheolozi opisuju Pompeju kao najvažniji izvor informacija o antičkom svetu. Taj grad iz doba Rimske imperije, zatrpan je pod metrima pepela tokom erupcije obližnijeg vulkana Vezuv 79. godine naše ere. Zatrpane ruševine otkrivene su slučajno 17 vekova kasnije. Mnoge od vila, radionica i kupatila su uglavnom ostali netaknuti. Medjutim, stručnjaci upozoravaju da je sve to sada, zbog ekonomske krize u Italiji, izloženo riziku. Krajem oktobra osam metara dugački deo zida srušio se nakon jake kiše. Tsao Červoli je predsednik itlaijanskog nacionalnog udruženja arheologa i puno je radio u Pompeji.

„U proteklih nekoliko dana i nedelja primili smo nove izveštaje o kolapsu antičkih struktura u Pompeji. To se desi svaki put kad ponestanu sredstva.“

Italijanski predsednik Đorđo Napolitano nazvao je tu štetu „nacionalnom sramotom“. Opozicioni političari krive bivšu vladu Silvija Berluskonija za smanjenje budžeta za održavanje sa 40 na 25 miliona dolara. Evropska unija takodje nudi da pomogne. Član Evropske komisije Johanes Han posetio je Pompeje neposredno nakon kolapsa zida.

Imamo operativni program za Italiju, pod nazivom 'kulturno nasledje' i značajan deo tog budžeta, odnosno 105 miliona evra, će sada biti iskorišćen za početak radova ovde u Pompeji.“

„Potrebno je da, kao svaki kućevlasnik, održavamo kuću u dobrom stanju, ne samo da se setimo svakih 20 do 30 godina da intervenišemo.“

Červoli kritikuje vlasti u Pompeji da su potrošile sredstva na marketning, a ne održavanje. S druge strane vlasti za ovu štetu krive nedavne obilne padavine u Italiji. Te oluje su takodje nanele štetu drugim spomenicima. Podzemne prostorije rimskog Koloseuma su poplavljene i nešto maltera je palo sa zidova. Delovi Foruma su takodje pod vodom. Tsao Červoli kaže da je smanjenje sredstava i pomanjkanje održavanja dovelo veliki broj objekata u rizičnu situaciju.

„U poslednjih nekoliko godina bilo je apela za hitnu pomoć za tri najvažnije istorijske lokacije u Italiji: Pompeju, Koloseum i Galeriju Ufici u Firenci. Ako su ova tri važna objekta u tako lošem stanju... u kakvom stanju će biti drugi arhitektonski i istorijski objekti u Italiji?“

Červoli strahuje da će, s obzirom na ekonomsku krizu u Italiji, u predstojećim mesecima objekti italijanskog antičkog nasledja možda pretrpeti još veća oštećenja.

XS
SM
MD
LG