Posle ukidanja zabrane na prodaju američke nafte, zakonodavci u SAD razmatraju propise o olakšanju prodaje američkog zemnog gasa i eksploataciji strateških minerala.
Predsednica senatskog energetskog odbora, Lisa Murkovski, pozdravlja dvostaranački zakonski predlog.
"Pomoći će Amerikancima da proizvedu više energije i da manje plate za nju. Saglasili smo se da povećamo izvoz tečnog zemnog gasa, da bismo poboljšali privredu i bezbednost naših saveznika. Složili smo se da povećamo broj hidro i termoelektrana i svih čistih i obnovljivih energetskih izvora", rekla je republikanska senatorka Murkovski.
Namera je da se zadovolje branioci industrije fosilnih goriva.
"Vodimo globalnu bitku da bismo rešili ko u budućnosti na svetskom nivou treba da proizvodi naftu i gas: OPEK, Rusija, Venecuela, ili mi", istakao je republikanski senator Džon Hoven.
Istovremeno, zakonski predlog ima za cilj da pridobije podršku zakonodavaca koji brinu o klimatskim promenama.
"Prošla godina je bila najtoplija ikada zabeležena na našoj planeti. To je činjenica, a ne anomalija", istakao je Šeldon Vajthaus, demokratrski senator.
Američki predsednik Barak Obama međutim podseća:
"Smanjili smo uvoz strane nafte za skoro 60 odsto, kao i emisije ugljen-dioksida – i to više od bilo koje druge zemlje na svet. Benzin plaćamo manje od dva dolara za galon."
Pošto je obećao da će se Sjedinjene Države pridržavati značajnog svetskog sporazuma o klimatskim promenama, Obama želi da uputi Ameriku na budući smer čiste energije.
"Otvorićemo nova radna mesta, uštedećemo novac, očuvaćemo planetu, to je budućnost koju zalužuju naša deca i unuci. I to možemo da postignemo", rekao je Obama.
"Predsednik Obama zaboravlja na dobre poteze u američkom Kongresu, dok saam pokušava da usmerava američku energetsku politiku. Nizom svojih zahtevnih zakonskih predloga, od kojih mnogi tek stupaju na snagu, on ugrožava pristupačnost i pouzdanost naše energije", rekla je senatorka Murkovski.
Imajući u vidu sukobljene interese i poglede na budućnost američkog energetskog sektora, tek treba da se vidi da li će zakonski predlog biti usvojen u podeljenom Kongresu, da bi ga predsednik Obama potpisao.