Veæ sami naslovi politièkih beselera jasno daju do znanja kakvo je politièko opredeljenje autora. Na primer, En Kolter se “legitimiše“ kao konzervativac naslovom svoje knjige “Izdaja: izdajstva liberala od hladnog rata do rata protiv terorizma”, a Al Franken kao liberal naslovom svoje knjige “Laži i lažljivci-objektivan i uravnotežen pogled na poltiièku desnicu.“ Te i mnoge druge poliitèke polemike privlaèe sve veæi broj èitalaca. Vlasnik firme Njumen koja se bavi promovisanjem politièke literature Robert Njumen veruje da popularnost te vrste literature odražava sve širi trend.
“Javnost voli dobar boks-meè. Voli da gleda razmenu udaraca, te imamo boks-meè, a u roku od godinu dana imaæemo konjsku trku.“
Robert Novak ne upotrebljava sluèajno sportske izraze kada govori o takvim knjigama i predsednièkim izborima iduæe godine. Autori nekih od najtraženijih knjiga umeju -poput sportista- da zabave publiku. Konzervativna autorka En Kolter je stekla glas provokativne televizijske komentatorke. U svojoj knjizi “Izdaja“ Kolterova osudjuje Demokratsku stranku kao dugotrajno utoèište izdajnika, poèev od hladnog rata.
“ Demokratska stranka je pružala utoèište izdajicama, branila izdajice, promovisala izdajice i bila moralno slepa prema komunizmu tokom Staljinovog marša po istoènoj Evropi. To je sramna istorija. “
Iskusnih autora ima i u taboru liberala. Medju njinma su Al Franken , popularni humoristièki pisac i viši saradnik na Harvardu , i Majkl Mur, pisac i režiser dobro poznatog dokumentarnog filma ” Bowling for Columbine.“ Mur tvrdi u svojoj knjizi “Èoveèe, gde je moja zemlja?“ da su pretnje terorizmom Sjedinjenim Državama preuvelièane, uprkos teroristièkim napadima 11. septembra 2001. u Njujorku i Vašingtonu.
“Bio je to užasan, tragièan dogadjaj, ali terorizma oduvem ima. Terorizma æe biti i u buduænosti. Ne možemo da poništimo naš ustav, ne možemo da promenimo naš naèin života samo zbog tih užasnih teroristièkih incidenata. Smatram da je Bušova administracija iskorisitla 11. septembar da bi uèinila svoj desnièarski plan rada privlasènom. “
I konzervativni i liberalni tabor veruju da dobijaju u zamahu. Viši saradnik Instituta Menhetn Brajen Anderson smatra da su mediji , ukljuèujuæi izdavaèke kuæe, postali pristupaèniji za konzervativce, posle dugogodišnje dominacije liberala.
“Izdavaèi knjiga nastoje svim silama da privuku konzervativne autore. Izdavaèe je probudio uspeh konzervativnih knjiga u izdanju “Regnerija,“ dugogodišnjeg pribežišta konzervativaca. “
Liberali ukazuju na svoje nedavne pobede. Iako republikanci kontrolišu Belu kuæu i Kongres,, knjige protiv predsednika Buša su veæ nekoliko nedelja u vrhu liste bestselera. Medju njima je i knjiga Moli INvins i Lua Dibosa “ Napad iz zasede: život u Americi Džordža W. Buša. “ Ivinsova optužuje Džordža Buša da kao predsednik vodi istu poliitku koju je vodio kao teksaški guverner , što je dovelo do poražavajuæeg rezultata.
”Dogodilo se da je mnogo nas istovremeno objavilo knjige nepovoljne za Buša koje su naišle na širok odjek. Smatram da se raspoloženje javnosti promenilo. Bili smo spremni da se okupimo oko predsednika, ali smo se zatim ,zbog posledica u Iraku, zagliibli u situaciju koja ne izgleda dobro, da ne pominjem da nas to staje mnogo novca.“
Robert Njumen veruje da æe liberalni autori sada privuæi onu istu pažnju koju su privukli konzervativni autori pod predsednikom Bilom Klintonom.
“Smatram da je to ostavilo autorima na levici dovoljno vremena da napišu u mnogim sluèajevima legitimne knjige sa malim i verovatno preuvelièanim teoretskim postavkama. Konzervativne knjige su štampane jedna za drugom tokom Klintonove administracije posle poraza konzervativne stranke. “
No, da li sve te politièke knjige menjaju glesdište javnosti? Brajen Anderson veruje da æe ozbiljna poliièka dela privuæi širok krug èitalaca. Po njegovim reèima, demokratiju karakteriše živa javna debata u kojoj su obe strane jednako zastupljene.