Predsednik Buš je rekao da je Irak sada postao glavni front u ratu protiv terorizma. Neprijatelji gradjanskih sloboda, rekao je on, pružaju oèajnièki otpor na iraèkom tlu i oni moraju biti poraženi:
”Za to æe biti potrebni vreme i žrtve. Ali mi æemo uèiniti što je potrebno, potrošiæemo koliko bude trebalo, da bismo odneli tu suštinski važnu pobedu u ratu protiv terora, da bismo unapredili slobode i da bismo našu zemlju uèinili bezbednijom.“
Predsednik je rekao da æe tražiti od Kongresa 87 milijardi dolara za plaæanje tekuæih vojnih operacija i projekata obnove, pretežno u Iraku, ali i u Avganistanu:
”Ova nastojanja od suštinske su važnosti za stabilnost tih država, a samim tim i našu bezbednost. Sada i u buduænosti, davaæemo podršku našim trupama i održati obeæanje koje je od nas dobilo pedeset miliona Avganistanaca i Iraèana.“
U 18-minutnom govoru koji su prenosile sve velike amerièke televizijske mreže Buš je izneo argumente za dalju amerièku angažovanost u Iraku. Dok su kritike njegove politike, naroèito od èlanova opozicione Demokratske stranke, sve glasnije, Buš je otvoreno rekao da Amerika nema drugog izbora:
”Bliski istok æe ili postati podruèje napretka i mira ili æe biti izvoznik nasilja i terora, koji æe odnositi nove živote u Americi i drugim slobodnim državama. Trijumf demokratije i tolerancije u Iraku, Avganistanu i drugde, predstavljaæe težak udarac za medjunarodni terorizam.“
Predsednik Buš se možda u prvom redu obraæao amerièkoj javnosti, ali želja je bila da njegove reèi dopru daleko van državnih granica. Buš se obratio i onima koji su se protivili amerièkoj vojnoj intervenciji u Iraku, istakavši da su svi suoèeni sa opasnostima od terorizma i da je vreme da se razlièita gledišta ostave po strani:
”Teroristi su u Iraku napali predstavnike civilizovanog sveta, pa bi civilizovani svet morao da im se suprotstavi. Èlanice Ujedinjenih nacija sada imaju priliku i odgovornost da preuzmu širu ulogu u osiguravanju da Irak jednoga dana postane slobodna i demokratska država.“
Prošle nedelje, Bušova administracija je objavila želju da Ujedinjene nacije donesu novu rezoluciju o Iraku, nadajuæi se da æe ubediti veæi broj zemalja da doprinesu u novcu i vojnicima. Istovremeno, vodeæi republikanski èlanovi Kongresa pozvali su predsednika Buša da se obrati javnosti i iznese argumente za nastavak amerièkog angažovanja. Ovo je bio prvi Bušov televizijski govor o Iraku od maja, kada je proglasio završetak krupnih borbenih operacija. Oèekuje se da æe ista tema dominirati govorom kojim æe se kasnije ovog meseca obratiti Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.