Pošto je senator Trent Lot podneo ostavku na položaj vodje republikanac u Senatu, njegove stranaèke kolege se nadaju da se kontroverza zbog njegovih rasno obojenih primedbi okonèala i da sada mogu da se usredsrede na zakonodavne prioritete. Senator Lot je izazvao politièku buru 5. ovog meseca svojom javnom primedbom da bi nacija bila u boljem položaju da je izabrala segregacionistièkog kandidata Stroma Trmonda na predsednièkim izborima 1948. godine. Republikanci u Senatu su odahnuli s olakšanjem zbog odluke Lota da podnese ostavku na položaj republikanskog vodje u Senatu. Evo kako na tu ostavku gleda Lotov stranaèki kolega, senator Dzordz Alen iz Virdzinije.
“Bio sam zabrinut da æemo biti pasivni a ne aktivni u januaru, ukoliko ne izvršimo promenu u vodjstvu i ne nadjemo lidera koji æe taèno izražavati naša uverenja, naše principe i naše ideale. Potrebno je da kao republikanci krenemo napred, bilo da je reè o podsticanju privrednog rasta, smanjenju poreza, osiguranju za lekove po receptu, zdravstvenom osiguranju penzionera, ili o ratu protiv terorizma. “
Republikanski senatori æe izabrati naslednika Trenta Lota pre poèetka zasedanja novog Senata 7. januara iduæe godine. U medjuvremenu, republikanski senatori pripremaju plan rada u kome je prioritetna zaštita zemlje. Trent Lot je govorio o pitanju odbrane pre nego što je zapao u politièke tešoæe.
Biæemo, naravno, i dalje usredsredjeni na nacionalnu bezbednost i ukljuèiti je u plan rada jer sve drugo zavisi od naše sposobnosti da se branimo u inostranstvu i kod kuæe. Oèuvanje mira u našoj zemlji je od kritiène važnosti. “
Demokrate veæ zameraju Beloj kuæi što nije zahtevala veæa novèana sredstva za lokalne funkcionere odgovorne za unutrašnju bezbednost. Unutrašnja bezbednost, kao i moguæi rat sa Irakom verovatno æe biti u vrhu dvevnog reda iduæe godine u Kongresu. Demokrate, poput senatora Dzoa Bajdena, ukazuju da bi zbog vojne akcije protiv Iraka mogla biti stavljena na stranu druga pitanja.
“Trebalo bi da kažem Amerikancima, spreman sam da to uradim, ukoliko budemo prinudjeni da sa drugim zemljama udjemo u Irak zbog toga što se Sadam Husein nije povinovao zahtevima. Recite zbogom novom stalnom smanjenju poreza, recite zbogom za neko vreme znatnom poveæanju finansiranja zdravstvene nege, recite zbogom mnogim stvarima!“
Demokrate se protive želji predsednika Buša da se sprovede plan o smanjenju poreza za bilion i tri stotine milijardi dolara tokom deset godina. Demokrate daju prioritet podsticanju oslabele privrede. Prema njihovom uverenju, pitanje privrede je slaba taèka predsednika Buša dok se priprema za rezibor 2004. godine. Iako repblikanci drže kotrolu u Senatu, demokrate su dovoljno jake da blokiraju usvajanje zakonskih predloga. Demokrate su svesne da republkancima nedostaje veæina od šezdeset glasova koliko je potrebno da se stane na put taktici odlaganja koja bi mogla da poremeti zakonodavni proces. Demokrate su veæ nagovestile da neæe oklevati da upotrebe tu taktiku da bi spreèili inicijative kojima se protive.