Predsednik Buš nastoji da iznese argument da Al Kaida u Iraku nije zasebni entitet već deo terorističke mreže Osame bin Ladena. U govoru američkom vojnom osoblju u Čarlstonu, u Južnoj Karolini, predsednik Buš je izneo novoobjavljene obaveštajne informacije o liderima Al Kaide u Iraku. On je rekao da su oni uglavnom stranci sa jakim vezama sa bin Ladenovom organizacijom:
”Al Kaida u Iraku je grupa koju su osnovali strani teroristi i koju vode uglavnom strani teroristi lojalni terorističkom lideru Osami bin Ladenu.“
Predsednik se tim rečima obratio kritičarima koji tvrde da su teroristi aktivni u Iraku kao rezultat Amerikancima predvodjene invazije tokom koje je zbačen Sadam Husein. On je rekao da je Al Kaida izvršila napad na Sjedinjene Džave 11. septembra 2001. godine, dugo pre početka vojnih operacija u Iraku.
“Naša akcija da uklonimo Sadama Huseina nije dovela do terorističkog nasilja, a američko povlačenje iz Iraka ga neće okončati. Teroristi Al Kaide, koji sada dižu sebe u vazduh u Iraku, odani su ekstremisti čiji životni poziv je ubijanje nevinih civila.“
Predsednik Buš je rekao da bi američko povlačenje iz Iraka samo pogoršalo nasilje i pružilo al Kaidi novu operativnu bazu za pokretanje napada na Sjedinjene Države.
“Al Kaida je u Iraku. Oni su tamo s razlogom. Predaja budućnosti Iraka u ruke Al Kaidi bila bi katastrofa za našu zemlju.“
Predsednik Buš je još jednom apelovao na američki Kongres i američki narod da njegovoj politici daju još vremena da proizvede rezultate. On je apelovao na skeptične zakonodavce da odobre sredstva za dalje finansiranje vojnih operacija.
”Radi bezbednosti naših gradjana i mira u svetu, moramo komandantu u Iraku, generalu Dejvidu Petreusu i njegovim vojnicima dati vreme i resurse koji su im potrebni kako bi porazili al Kaidu u Iraku.“
Na Kapitol Hilu, istaknute demokrate su odmah dovele u pitanje predsednikove komentare. Senator Džon Keri iz Masačusetsa rekao je da je predsednik izneo - kako se izrazio - ”lažne razloge“ za nastavak tog rata.
”Još uvek je jedini način da Iračani preuzmu stvari u svoje ruke, taj da im jasno stavimo do znanja da ćemo povući svoje trupe tokom odredjenog perioda - osim trupa koje su neophodne za gonjenje pripadnika Al Kaide, za obuku Iračana i zaštitu američkih snaga.“
U medjuvremenu, nova anketa ukazuje na snažno nezadovoljstvo javnosti stavom predsednika Buša i demokrata u Kongresu prema Iraku. Anketa Vašington posta i mreže ABC, koja obuhvata 1125 ispitanika, ukazuje da 68 posto Amerikanaca ne odobrava predsednikovu iračku politiku. 63 posto ispitanika je negativne ocenilo stav demokrata u Kongresu prema ratu. Medjutim, u velikoj meri, anketirani su izjavili da veruju demokratama više nego predsedniku kad je u pitanju pronalaženje rešenja za konflikt.