Kraj crne serije Bostona, rekord karijere Darka Miličića

Pretposlednje veče pred All-Star pauzu bilo je bogato utakmicama. Odigrano je čak 13 mečeva, a najtrofejniji klub NBA lige Boston konačno je prekinuo neprijatnu seriju od 18 poraza. Od košarkaša iz Srbije i Crne Gore aktivni su bili Darko Miličić, Saša Pavlović i Marko Jarić, a najbolju partiju pružio je Miličić, čiji Orlando je lako pobedio Portland.

Pol Pirs je bio odlučan u nameri da ne dozvoli da se nastavi najduža crna serija u istoriji kluba, pa ni zaostatak od 15 poena u drugoj četvrtini nije bio velika prepreka za Selktikse, koji su već u trećem "kvoteru" preokrenuli situaciju, stekli dvocifrenu prednost i lako pobedili desetkovani Milvoki – 117:97. Pirs je završio sa 32 poena, Džerald Grin ubacio 21, a značajan doprinos trijumfu dao je i Voli Zerbijak sa 14 pogodaka. Zerbijak se vratio u tim posle dve utakmice pauze zbog povrede članka, a ovo je bio njegov prvi zajednički nastup sa Pirsom još od 16. decembra, kada je Boston ostavrio petu pobedu u nizu. Ovog puta, njih dvojica zajedno donela su Seltiksima prvi trijumf od 5. januara.

Orlando je bez problema pobedio Portland – 103:91, uz odličnu partiju trilinga Turkoglu – Miličić – Hauard, koji je zajedno ubacio 65 poena. Hauard je završio sa "dabl-dablom" - 20 poena i 16 skokova, Miličić, ponovo kao starter umesto povređenog Tonija Batija, ostvario rekord karijere – 21 poen (6-10, -, 9-9), uz 8 skokova, 4 asistencije i 2 blokade za 34 minuta, dok je Turkoglu bio najefikasniji sa 24 koša. Presudila je serija domaćih 18:3 na kaju druge četvrtine, u kojoj je Miličić za jedan minut postigao 7, a Karlos Arojo 6 poena. Arojo je završio sa 15 poena i 7 asistencija.

Najveća drama viđena je u Solt Lejk Sitiju, gde je domaća Juta, uz izvanrednu igru plejmejkera Derona Vilijamsa pobedila Klivlend – 99:98. Očigledno pogođen odlukom komesara lige Dejvida Šterna da ga ne pozove na All-Star, Vilijams je ušao u meč vrlo motivisan i postigao 33 poena, uz 12 asistencija. Međutim, junak pobede "džezera" bio je hrvatski internacionalac Gordan Giriček, koji je u poslednjih 12 minuta odlično čuvao Lebrona Džejmsa (23 poena, 10 skokova, 1-5 iz igre u poslednjoj četvrtini). Giriček se takođe našao u centru kontroverze na samom kraju utakmice, jer je očigledno faulirao Sašu Pavlovića pre njegovog očajničkog šuta za pobedu sa pola terena. Pavlović nije bio na nivou poslednjih partija, ubacio je svega 4 poena (0-1, 1-2, 1-2) za 17 minuta igre (jedna ukradena, 5 izgubljenih lopti), ali je trojkom 28 sekundi pre kraja dao svom timu šansu. Ispostavilo se da su to bili poslednji poeni na utakmici. Najefikasniji kod Kavsa bio je Leri Hjuz sa 33 poena.

Marko Jarić igrao je samo šest minuta i postigao dva poena (2-2 penali), ali je njegova Minesota pobedila Denver – 99:94, a treba napomenuti i poraz Pistonsa posle sedam uzastopnih trijumfa. Detroit je u svojoj dvorani izgubio od starih znanaca, San Antonio Sparsa – 90:81. Večeras se igraju samo dve utakmice, Hjuston dočekuje Dalas u teksaškom derbiju, dok Kavsi gostuju u Los Anđelesu protiv Lejkersa, a zatim sledi pauza do utorka, tokom koje će najveće zvezde NBA lige boraviti u Las Vegasu, gde se održava tradicionalni All-Star vikend.