Linkovi

Razlike suđenja Slobodanu Miloševiću i Sadamu Huseinu


Kasnije ovog meseca u Bagdadu bi trebalo da se nastavi sudjenje Sadamu Huseinu. Novinar Glasa Amerike Andre de Nesnera pokušao je da uporedi sudjenje bivšem iračkom diktatoru sa sudjenjem bivšem jugoslovenskom čvrstorukaškom predsedniku Slobodanu Miloševiću.

Poredjenje izmedju ova dva sudjenja nameće se zbog toga što je reč o sličnim optužbama - za genocid, zločine protiv čovečnosti i ratne zločine. Ali stručnjaci kažu da se sličnosti tu i završavaju. Prva očigledna razlika je u tome da se Milošević sam brani, dok Sadama Huseina zastupa medjunarodni tim advokata. Druga je da se Miloševiću sudi pred Medjunarodnim sudom Ujedinjenih nacija za ratne zločine, uspostavljenim od strane Saveta bezbednosti.

Njime rukovode medjunarodne sudije i tužioci, i taj sud primenjuje medjunarodno pravo. S druge strane, Sadamu Huseinu sudi se u zemlji u kojoj je počinio zločine, a sudije koje mu sude takodje su Iračani. Majkl Šarf je jedan od vodećih američkih stručnjaka za medjunarodno krivično pravo na Pravnom fakultetu Kejs vestern riserv univerziteta, u Klivlendu, u Ohaju. On kaže da su mnogi želeli da se Sadamu Huseinu sudi pred medjunarodnim sudom, ali da su irački funkcioneri tražili da mu se sudi u Iraku i da su stoga osnovali, kako je to nazvao, ”internacionalizovani domaći sud.“

”To je domaće sudjenje, jer su sudije i tužioci Iračani i jer se sudi u Bagdadu. Ali sud je internacionalizovan jer koristi statute sudova za zločine u bivšoj Jugoslaviji i u Ruandi, kojima su definisani zločini, odbrana i sudska procedura. Iračke sudije i tužioci imale su obuku u medjunarodnim nedržavnim organizacijama, a sudijama pomaže čitav konzorcijum akademskih institucija. Prema tome to je jedan hibridni sud.“

Stručnjaci kažu da još jedna razlika leži u tome što medjunarodni sudovi ne predvidjaju smrtnu kaznu. Ako bi bio proglašen krivim, Slobodan Milošević bi mogao da bude osudjen na maksimalnu kaznu doživotnog zatvora. Sadamu Huseinu preti smrtna kazna. Derek Gilman je jedan od pravnika koji su pomogli Iračanima u pisanju statuta za sud koji sudi Sadamu Huseinu:

”Jasno su nam predočili da žele mogućnost izricanja smrtne kazne. Tokom vladavine Koalicione privremene vlasti smrtna kazna je bila ukinuta, a statut predvidja da se osudjenicima mogu izricati samo kazne predvidjene iračkim zakonom. Ali čim je vlast prešla u ruke prelazne iračke vlade, iračka skupština je obnovila smrtnu kaznu. Pokazalo se da im je do toga veoma stalo.“

Stručnjaci kažu da iračke funkcionere zabrinjava to što se sudjenje Miloševiću oteglo na skoro četiri godine. Medjutim, svi ističu važnost da sudjenje bivšem iračkom diktatoru bude pravedno. Takodje se slažu u oceni da će to biti teško, kako zbog napete političke situacije u Iraku, tako i zbog samog optuženika čije prisustvo izaziva snažne emocije u iračkom narodu.

XS
SM
MD
LG