Linkovi

Kapčan: Osnova za američko-rusku saradnju sve labavija


Čarls Kapčan, doskorašnji direktor za Evropu u Savetu za nacionalnu bezbednost u Obaminoj administraciji
Čarls Kapčan, doskorašnji direktor za Evropu u Savetu za nacionalnu bezbednost u Obaminoj administraciji

Ruski predsednik Vladimir Putin ne pokazuje nikakvu spremnost da ublaži dosadašnji prilično agresivni spoljnopolitički kurs, kako bi umesto suparnika postao partner SAD - smatra Čarls Kapčan, doskorašnji specijalni predsednički savetnik i direktor za Evropu u Savetu za nacionalnu bezbednost u administraciji predsednika Baraka Obame. Prema Kapčanu, Vašington bi rado prihvatio konstruktivno angažovanje Rusije po nizu važnih međunarodnih pitanja, a najviše po pitanju Ukrajine i Sirije.

Ni Amerika ni Zapad u celini ne mogu da ignorišu Kremlj, kaže Kapčan:

„Amerika mora da posluje sa Rusijom po gotovo svim krupnijim pitanjima, jer Rusija ostaje važan igrač. Rusija je ključna za rešavanje krize u Siriji i širem Bliskom Istoku, dok održava i snažne veze sa Iranom. Delovanje Rusije utiče i na prilike u Evropi. Sve dok Rusija ne promeni politički kurs i ne prihvati bliže saradnju, kao tokom predsedničkog mandata Dmitrija Medvedeva, ne postoji programska osnova za saradnju.“

Izuzetak čini Sirija, dodaje Kapčan:

„Jer Rusi zahvaljujući svojim vezama i savezima sa Sirijom, Iranom i Hezbolahom trenutno uživaju komandnu poziciju. Amerika će možda morati da se strpi i prihvati da zajedno sa Rusijom, Turskom i drugima, traži način da se okonča građanski rat u Siriji.“

Kapčan istovremeno podseća da predsednik Putin tretira NATO i Evropsku uniju kao pretnju Rusiji, koju želi da ukloni. Da bi to postigao Putin će upotrebiti sve okolnosti koje mu idu na ruku, uključujući krize koje trenutno potresaju Evropu, podseća naš sagovornik.

„Putin je odigrao vrlo agresivnu ulogu mešajući se u izbore na Zapadu. Raša Tudej, Sputnjik, i druge medijske organizacije imaju zadatak da utiču na tamošnju javnu debatu. Na zapadu postoje i društvene mreže i nevladine organizacije u kojima se oseća ruski uticaj. Kao nijedna druga sila na svetu, Rusija želi raspad Evrope. Moskva uživa što je Evropska unija na pragu da izgubi jednu svoju članicu.“

Kapčan, međutim, predviđa duboke poteškoće u samoj Rusiji, posebno u ekonomiji, što bi moglo da zakoči nastavak skupe bezbednosne i spoljne politike predsednika Putina:

„Ako pogledate, Rusija nije uspela da uspostavi savremenu ekonomiju. I dalje se gotovo isključivo oslanja na proizvodnju energenata. Ekonomija nije ni vitalna, niti se primenjuju inovacije. Drugim rečima, status Rusije kao velike sile nema budućnost.“

Ali, to ne znači da Putin neće nastaviti koliko god dugo to bude mogao, da remeti međunarodni poredak, koji smatra suprotnim ruskim interesima - zaključuje Kapčan.

XS
SM
MD
LG