Obama: ISIL pretnja i za SAD

  • Majkl Boumen

Barak Obama, predsednik SAD

Predsednik SAD izjavio je da Islamska država Iraka i Levanta privlači radikalizovane ekstremiste u Iraku i Siriji koji bi mogli da predstavljaju pretnju u za SAD

Predsednik Obama izjavio je da ekstremizam u Iraku i Siriji, koji podstiču teroristi, ugrožava i bezbednost na američkom tlu.

Iračka vojska, koje je suočena sa brojnim problemima, započela je ofanzivu protiv sunitskih ekstremista u severnom gradu Tikritu dok su vladi u Bagdadu isporučeni ruski vojni avioni, koji bi mogli da njenim oružanim snagama pruže taktičku prednost.

I dok se nastavlja krvavi sektaški konflikt, predsednik Obama izjavio je da Islamska država Iraka i Levanta privlači radikalizovane ekstremiste u Iraku i Siriji koji bi mogli da predstavljaju pretnju u za SAD.

„Oni stiču snagu na nekim mestima. Njihovi simpatizeri u Evropi putuju u Siriju i sada bi mogli da odlaze u Irak, što bi još više zaoštrilo ovaj sukob. Onda se vraćaju. Oni imaju evropske pasoše. Ne treba im viza da stignu u SAD.“

Situacija nalaže sprovodjenje preventivnih mera smatra repubikanski kongresmen Piter King:

„Obama bi trebalo da bude veoma agresivan u vezi sa ovim. Sirija je naša najveća pretnja trenutno, jer ne samo da postoje hiljade Evropljana koji imaju vize da udju u SAD i Siriju postoji bar oko 100 Amreikanaca koji su trenutno u Siriji. Stoga svako od ovih ljudi može da se vrati u SAD i izvede vrste napada za koje su obučeni u Siriji.“

Kako tvrdi predsednik Obama Sjedinjene Države su spremne da deluju.

Provodimo puno vremena i to smo činili godinama, kako bismo obezbedili da poboljšamo obaveštajnu službu da bismo mogli da odgovorimo na pretnju. Moramo poboljšati naše osmatračke i obaveštajne aktivnosti na terenu. Specijalne snage će imati svoju ulogu i biće trenutaka kada ćemo izvršiti udare na organizacije koje bi nam mogle naneti štetu.“

Pooštrene mere bezbednosti se očekuju kasnije ove nedelje tokom Dana nezavisnosti 4. jula.