Izraelci i Palestinci prate raspravu u UN

  • Skot Bob

Skup u Ramali u znak podrške palestinskom planu da zatraži priznanje državnosti u Ujedinjenim nacijama

Izraelci i Palestinci ovih dana pomno prate pripreme palestinskih lidera da u Njujorku zatraže od Ujedinjenih nacija priznanje palestinske državnosti. Šta o tome kažu Izraelci u Jerusalimu i Palestinci na Zapadnoj obali?

Pijačni dan u Ramali, na Zapadnoj obali. Mušterije obavljaju svoje redovne dnevne nabavke. I dok to rade, palestinski zahtev za dobijanje priznanja u Ujedinjenim nacijama je glavna tema razgovora. Saba Radžah, koja kupuje za svoju porodicu, kaže da joj je priznanje životna želja.

„Priznanje će sve da promeni, ponašanje ljudi, granične prelaze, okupaciju i počećemo da živimo dobro.“

Vlasnik radnje Farid Zaban kaže da Palestinci i Izraelci već dugo pregovaraju, ali nemaju mnogo rezultata.

„Tražimo da nas priznaju kao državu. Ali hoćemo istinsku državu, ne samo nazovi državu. U ovom trenutku, Palestinska uprava je iluzorna država. Ona ne kontroliše ništa, ni prelaze, ni vazdušni prostor, zemlju.“

Palestinski lideri kažu da ih frustrira pomanjkanje napretka na mirovnim razgovorima sa Izraelom. Nadaju se da će priznanje Ujedinjenih nacija imati dodatni uticaj na njihovu poziciju. Ali na ulicama Jerusalima, Izraelci kao što je Jakov Hadani, veruju da će priznanje biti štetno za razgovore.

„Za pregovore su potrebna dva partnera. Palestinci ne mogu da vode pregovore posredstvom sveta, umesto direktno sa nama.“

Dvadesetdvogodišnji Asaf Haber ima prijatelje u izraelskoj armiji. On se pribojava da će ovo izazvati novo nasilje.

„Vreme je da dobiju državu. Svaki narod koji je dugo bio pod okupacijom, zaslužuje da ima državu. Ali ovo nije način. Dve strane bi trebalo da sarađuju, a ne da preduzimaju jednostrane poteze.“

Profesor na Hebrejskom univerzitetu Jakov Bar Siman-Tov, kaže da je mala verovatnoća da rezolucija Ujedinjenih nacija promeni nešto na ulicama gradova na palestinskim teritorijama.

„Ako postoji ovakva frustracija u pogledu očekivanja i rezultata, za vrlo kratko vreme će da shvate da u stvari nismo postigli ništa. Deklaracija je veoma lepa, i tako dalje i – šta onda?“

Bar Siman-Tov kaže da bi to moglo da dovede do demonstracija i, moguće, nasilja. To bi moglo da dovede do izraelskih sankcija. Ili bi, kako dodaje, moglo da dovede do obnavljanja pregovora. Analitičar Hani al-Masri koji živi u Ramali, kaže da se lider Palestinske uprave Mahmud Abas obraća Ujedinjenim nacijama, ali da bi mogao da izabere i neku drugu taktiku.

„Ovaj izbor bi trebalo da bude deo nove strategije, a ne sama strategija. Oni koji prihvataju takav izbor, ne žele da Abas pribegne drugim izborima kao što su ujedinjeni mirni otpor, bojkot Izraela i ponovno zadobijanje arapske podrške.“

Palestinci su podeljeni oko ovog pitanja. Pristalice brojnijeg Fataha podržavaju zahtev za priznanje. Suparnički Hamas, koji kontroliše Pojas Gaze, protivi se i kaže da će to ozakoniti Izrael. A uz Izrael, koji se žestoko protivi priznanju u Ujedinjenim nacijama, zategnutost se povećava.