Pregled pisanja amerièke štampe - 2003-07-22

Teksaški ”Dalas moning njuz“ i ”Dejli Njuz“ iz Ohaja beleže da je momenat da se za Irak zatraži pomoæ od Ujedinjenih nacija. Kao što piše Dejli njuz:

”Kad su Ujedinjene nacije odbacile argumentaciju za stupanje u rat u Iraku, predsednik Buš je objavio da postoji opasnost da svetsku organizaciju ”istorija zapamti kao neefikasno, irelevantno društvo u kojem se samo vode debate“. Sada, medjutim, najviši amerièki administrator u Iraku, Pol Bremer, priznaje da želi da se operaciji u Iraku prikljuèi izvesstan broj vojnika iz drugih zemalja, èak i ako to znaèi tražiti odobrenje Ujedinjenih nacija. Njegov stav ima smisla.“

Dnevnik ”Tenesian“ iz Nešvila se slaže i navodi: ”Životi amerièkih vojnika možda zavise od sposobnosti Bušove administracije da popravi odnose u Ujedinjenim nacijama. ”Orlando Sentinel“ sa Floride dodaje: ”Rezolucija Ujedinjenih nacija æe pomoæi Sjedinjenim Državama da obezbede neophodnu podršku u Iraku“. Što se tièe same stabilizacije, dnevnik ”Roki Mauntin Njuz“ iz Kolorada, savetuje: ”Strpljenje je kljuè uspeha u Iraku.“ Dnevnik ”Dej“ u Konetikatu osvræe se jednu drugu temu, smrt britanskog funkcionera vezanog za situaciju u Iraku.

”Oèigledno samoubistvo Dejvida Kelija, uglednog britanskog nauènika angažovanog u analizama naoružanja, još je jedan bizarni preokret u trans-atlanskim dogadjajima vezanim za tvrdnje predsednika Buša o ozbiljnosti iraèkog naoružanja.“

Što se tièe terorizma, pitsburška ”Post Gazeta“ kritikuje administraciju predsednika Buša zbog toga što nije u potpunosti saradjivala u nezavisnoj istrazi napada na Sjedinjene Države 11. septembra 200. godine. I dok na Long Ajlendu, ”Njujork Njuzdej“ traži da se za sve ratne zarobljenike iz Avganistana, koji se drže u zalivu Guantanamo na Kubi, smesta donese neko zakonsko rešenje, eskalacija gradjanskog rata u Liberiji privlaèi veliku pažnju lista ”Njujork Post.“

”Granatiranje kompleksa amerièke ambasade u Monroviji je poveæalo pritisak na administraciju predsednika Buša da pošalje amerièke snage....marinski bezbednosni tim koji broji 41. vojnika veæ je upuæen u Liberiju da štiti kompleks ambasade, dok je još 4500 dobro uvežbanih snaga dobilo naredjenje za odlazak u Liberiju. Možda æe biti neophodno poslati ih u akciju - ali samo ako se zakljuèi da je takav angažman u amerièkom nacionalnom interesu.“

”Detroit fri pres“ iz Mièigena navodi: ”Spasite Liberiju. Ne èekajte suviše dugo da pošaljete amerièke snage“. Takvo mišljenje deli i ”Milvoki Džurnal Sentinel“ iz Viskonsina:

”Sjedinjene Države ne mogu biti svetski policajac i intervenisati u svakoj zemlji u kojoj ljudi ginu u gradjanskom ratu. Amerika mora pažljivo da odluèi i - uzevši u obzir duge veze Liberije sa ovom zemljom - Vašington bi trebalo da se odluèi da joj pomogne.“

S time se ne slaže ”Los Andjeles Tajms“ koji situaciju u Liberiji naziva ”živim blatom“.

”Sjedinjene Države imaju dva mala tima za procenu situacije u Liberiji i Gani koji razgovaraju sa Ekonomskom zajednicom Zapadnoafrièkih država. Ukoliko oni ne dodju do novih dokaza i argumenata, za sada nema velike argumentacije za amerièku intervenciju.“

Zabrinutost zbog širenja nuklearne pretnje od strane Severne Koreje izrazio je ”Boston Glob,“ koji reaguje na nove izveštaje o moguæem, drugom tajnom procesovanju plutonijuma u toj zemlji.

”Ovo su zloslutne vesti. Ukoliko Severna Koreja sada poseduje materijal za šest nuklearnih bombi, ona bi mogla da testira jednu bojevu glavu i još uvek da ima dovoljno preostalih da proda onome ko ponudi najveæu cenu. Ako je to sluèaj, predsednik Buš i njegovi savetnici ne mogu da nastave da se pretvaraju da kriza ne postoji.“

”Akron Bikon Džurnal“ iz Ohaja smatra da Pjongjang ne blefira i dodaje: ”Diplomatiju moramo podupreti spremnošæu da preduzmemo akciju“.