Linkovi

Mekejn ne veruje u partnerstvo sa Rusijom


Mekejn: Opadanje moći Rusije "ljudska tragedija" ali i geopolitička realnost.
Mekejn: Opadanje moći Rusije "ljudska tragedija" ali i geopolitička realnost.

Uticajni američki senator i bivši republikanski predsednički kandidat, Džon Mekejn, govorio je nedavno o američko-ruskim odnosima u post-hladnoratovskom periodu i izgledima da dve zemlje ostvare geostrateško partnerstvo. Mekejn je održao izlaganje u Školi za međunarodne studije, na Univerzitetu Džons Hopkins u Vašingtonu.

Nastojanje Sjedinjenih Država da uspostavi efikasno partnerstvo sa Rusijom posla raspada Sovjetskog Saveza 1991, Mekejn smatra uglavnom uzaludnim.

Već dve decenije postavljamo pitanje: Kako bi SAD mogle da uspostave konstruktivno globalno partnerstvo sa Rusijom? Odgovor je i dalje nepoznat. Stoga je možda došlo vreme da promenimo pitanje. Na primer, da li Amerika i Rusija zaista imaju zajedničke interese kao što smo se tome nadali? Da li je Rusija zaista relevantna, u smislu hvatanja u koštac sa današnjim globalnim pretnjama, i da li je uopšte sposobna da pomogne njihovo rešavanje, kao što se to očekivalo posle dugotrajnih američkih zalaganja za pomenute odnose? A što je možda najvažnije, kako da sarađujemo sa ruskom vladom, čije se vrednosti kose sa našim?“

Mada sve to ne znači da su američko-ruski odnosi osuđeni na neprijateljstvo, Mekejn smatra da je došlo vreme za - kako je rekao – „realizam u odnosu na Rusiju.“

I dalje istrajava mit da je uglavnom Amerika odgovorna za ponašanje Rusije, jer joj navodno drži pridike, potcenjuje je i ponaša se prema Rusiji kao prema poraženom neprijatelju, dok istovremeno širi NATO, ne obazirući se na nezadovoljstvo Moskve. Međutim, činjenice su tvrdoglava stvar. SAD su od 1992. do danas, obezbedile 9 milijardi dolara pomoći za političku i privrednu modernizaciju Rusije. Na naše insistiranje, Rusija je imala mesto na svim osim jednog samita NATO-a, u periodu posle 2002. Američki lideri su, takođe, mnoge sate proveli u razgovorima sa ruskim partnerima pokušavajući da nađu zajednički jezik po mnogim pitanjima - od Kosova do antiraketne odbrane.“

Realizam u odnosu na Rusiju iziskuje i prihvatanje činjenice da ona više nije velika sila i ima sve manji uticaj na globalnoj sceni, tvrdi republikanski senator.

Postoji više razloga za opadanje uticaja Rusije. Njena demografska baza se smanjuje. Nacionalna kohezija zemlje je ugrožena zbog niza separatističkih pokreta i unutrašnjih pobuna. Zemlja nije u stanju da projektuje svoju silu dalje od evroazijskog područja. Privreda se i dalje uglavnom oslanja na energente, zbog čega je pogađaju oscilacije svetskih cena tih proizvoda. Politički sistem je još uvek nefleksibilan i u rukama malog broja ljudi. Jedino je efikasan na planu preuzimanja kontrole nad nacionalnim resursima i stranim investicijama, u interesu kvazi-kriminalnog vladajućeg staleža.“

Mekejn nastavlja:

Opadanje moći Rusije je ljudska tragedija, ali to je isto tako geopolitička realnost. Ukratko, Rusija je sve manje sposobna da bude velika sila i globalni partner Sjedinjenih Država. U stvari, pravi problem koji bi mogao da se nađe pred nama nije način na koji Rusija projektuje svoje uspehe, već pitanje kako regulisati njene slabosti“.

Po oceni većine analitičara, Mekejnova kritika dvadesetogodišnje politike Vašingtona prema Moskvi, najavljuje i tvrđi stav Kongresa, koji u januaru počinje rad u novom sazivu. Analitičari kažu da postizborna republikanska većina u Predstavničkom domu i povećani broj republikanskih članova Senata, gotovo garantuju jači uticaj spoljnopolitičkih „jastrebova“, kao što je senator Džon Mekejn.

XS
SM
MD
LG