Linkovi

Fajn: Romni bez određene vizije


Politički analitičar Brus Fajn
Politički analitičar Brus Fajn

Politički analtičar i autor Brus Fajn osvrnuo u razgovoru za Glas Amerike na iznenadjujući ishod republikanskih primarnih izbora u Južnoj Karolini, u subotu, i dalje šanse republikanskih predsedničkih pretendenata, Mita Romnija i Njuta Gingriča.

Fajn: “Mislim da je pobeda Gingriča više rezultat slabosti ostalih republikanskih kandidata, posebno Romnija, a ne odraz njegovog uticaja ili snage. To se već odrazilo u debatama kada je Romni delovao kolebljivo i slabo. Ta kolebljivost je, na primer, ilustrovana u njegovim izjavama o objaviljvanju podatak o njegovom porezu na prihod, što je ostavilo utisak njegove velike neodlučnosti, pa i izbegavanja odgovornosti i realnosti. Pored toga, on ostavlja utisak da želi da postane predsednik ne na osnovu stvarnih principa ili ideoloških ubedjenja, već iz puke ambicije, pa možda i oportunizma. To potvrdjuje i njegov politička karijera. Kao guverner Masačusetsa, on je bio više liberalno orijentisan političar, a sada se više priklonio neokonzervtivnim principima. S druge strane, Njut Gingrič, zastupa odlučnu, skoro fanatičnu poziciju i deluje na osnovu svojih snažnih konzervativnih uverenja. Gingrič je pobedio u Južnoj Karolini, ali to nije tipična američka država; ona je daleko više konzervativna, religiozna itd., od ostalih američkih država, tako da ishod nije toliko merodavan u pogledu daljih mogućnosti dvojice kandidata, ali je svakako indikator ne toliko političke moći Gingirča, koliko slabosti Romnija.“

Glas Amerike: Šta bi Mit Romni trebalo da preduzme da bi ipak obezbedio položaj republikanskog predsedničkog kandidata?

Romni: „Ne znam koliko Romni može da učini u tom pogledu. Ceo svoj život on je pre svega bio biznismen, a manje političar. Politika je delatnost koja uključuje emocije, pshilogiju, instinkt, stvaranje pravog imidža o sebi, koji gradjani žele da prihvate. Tačno je da Romni ima sredstva i organizaciju, a to je slučaj i sa drugim kandidatima, koji su želeli da postanu predsednici, a nisu uspeli. Jedan od njih je i nekadašnji guverener države Njujork i bogataš Nelson Rokefeler, pa bogati teksaški biznismen Džon Koneli, koji je potrošio 20 miliona dolara i dobio jednog delegata. Novac svakako igra ulogu, ali je daleko od toga da bude odlučujući faktor. Bojim se da je Romni političar koji nema odredjenu viziju za zemlju, a to ne inspiriše birače.“

XS
SM
MD
LG