Linkovi

Završna runda pregovora sa Iranom


Visoka predstavnica EU Ketrin Ešton i iranski šef diplomatije Mohamed Džavad Zarif na pregovorima u Beču
Visoka predstavnica EU Ketrin Ešton i iranski šef diplomatije Mohamed Džavad Zarif na pregovorima u Beču

Predstavnici Irana i šest svetskih sila počeli su završnu rundu razgovora, dok se približava krajnji rok za postizanje konačnog sporazuma o nuklearnom programu Teherana

Pregovarači iz Irana, Sjedinjenih Država, Britanije, Francuske, Nemačke, Kine i Rusije počeli su plenarni sastanak šeste runde nuklearnih razgovora danas u Beču. U medjuvremenu, Sjedinjene Države ističu da Teheran ima jasan izbor kad je u pitanju dokazivanje njegovih mirnodopskih namera.

Iako irački konflikt dominira naslovima svetskih dnevnika, američki državni sekretar Džon Keri nije prevideo iranski nuklearni program tokom prošlonedeljnih susreta sa arapskim liderima u Evropi. On upozorava da ističe rok za Iran da dokaže kako ne želi nuklearno oružje. Portparolka Stejt departmenta Mari Harf ukazuje:

Mi tražimo razumne, mere koje se lako mogu postići i proveriti. Medjutim, još nismo sigurni šta će Iran izabrati. To nije pitanje sposobnosti već volje i videćemo šta se može postići.“

I dok članovi takozvane grupe P5 plus 1 i Irana počinju novu rundu intenzivnih pregovora, zamenik američke savetnika za nacionalnu bezbednost Ben Rouds navodi da je postignut „dobar napredak“, imajući u vidu da SAD obezbedjuju ograničeno ublažavanje sankcija pošto je Iran preduzeo izvesne korake u poslednjih šest meseci.

"Odnosno da Iran izladje u susret svojim obavezama da se, da ponovim, oslobodi 20 posto zaliha obogaćenog uranijuma i ne instalira nove savremene centrifuge, te pruži dalju transparentnost.“

Medjutim Roudzs ukazuje da Iran nije preduzeo neophodne korake da pruži uveravanja svetskim liderima o mirnodopskim namenama svog nuklearnog programa.

Američki zvaničnici ne iznose o kolikom je jazu reč na pregovorima, ali Majkl Sing, izvršni direktor Vašingtonskog Instituta za bliskoistočnu politiku, ukazuje da je ključno pitanje želja Irana da zadrži nekoliko hiljada centrifuga i obezbedi gorivo za nacionalni nuklearni civilni program.

„Iran je želeo da zadrži veliki broj delova infrastrukure, a mi brinemo da bi to moglo da pomogne u proizvodnji nuklearnog oružja. Moramo da okažemo Iranu da smo voljni da napustimo pregovore i uvedemo dalje sankcije. Ukoliko je to neophodno da se Teheran navede da shvati kako mora da napravi izbor.“

Taj izbor Irana će verovatno biti napravljen dok se u susednom Iraku i dalje pogoršavaju politički nemiri, a sunitska ekstremistička grupa ISIL stiče novu teritoriju. Američki zvaničnici su pokrenuli pitanje iračkog konflikta sa Iranom na marginama prošlomesečnih nuklearnih pregovora, ali žele da se o tim pitanjima razgovara odvojeno.

Mislim da SAD smatraju da će Iran pokušati da upotrebi pitanje Iraka i druga regionalna pitanja kao elemente u nuklearnim pregovorima.“

Tokom naredne tri nedelje, fokus će biti na finalizovanju nuklearnog sporazuma. I mada je Iran saopštio da je otvoren za produžetak pregovora, američki funkcioneri ističu kako ne žele da razvuku te razgovore osim ukoliko ne postoji istinska spremnost svih strana da se postigne sporazum.

XS
SM
MD
LG