Linkovi

Mešoviti ekonomski podaci u SAD


Ekonomisti ukazuju da u najvećoj ekonomiji na svetu sve ipak nije sumorno i osuđeno na propast, uprkos sporijem ekonomskom rastu

Ekonomija Sjedinjenih Država je u periodu od aprila do juna rasla sporijom stopom nego što se predviđalo. Konačne vladine procene za drugo tromesečje, pokazuju da se domaći bruto proizvod povećao po godišnjoj stopi od 1,3 odsto, što je manje od prošlomesečne procene koja je iznoslila 1,7 odsto. Iako rast nije jak kao što su se mnogi nadali, saradnik Glasa Amerike Mil Arsega prenosi da ekonomisti ukazuju da u najvećoj ekonomiji na svetu sve ipak nije sumorno i osuđeno na propast.

Američki društveni bruto proizvod se u drugom tromesečju usporio i rastao po najmanjoj stopi u proteklih devet meseci. Za usporenje se delimično okrivljuje neuobičajeno toplo vreme – produžena suša koja je desetkovala useve i izazvala maksimalno poskupljenje kukuruza i soje. Ali, sve to ipak nije toliko loše koliko izgleda. Potrošnja je prestigla rast u drugom tromesečju – od aprila do juna. A uprkos visokoj nezaposlenosti, ekonomista Maks Volf iz kompanije „Grinkrest kepital“, kaže da kompanije otpuštaju manje zaposlenih.

„Situacija na tržištu rada je traljava, ali ne i očajna. To znači da se ne pogoršava. Mesečno se otvara sto do sto pedeset hiljada radnih mesta. Trebalo bi nam 120 hiljada mesečno, da bi se održao korak sa rastom stanovništva.“

Stambeno tržište se takođe postojano poboljšava. Čak i posle neznatnog pada u avgustu, prodaja kuća je veća nego prošle godine, a rastu i cene. Što se tiče investicija, finansijski urednik „Jahua“, Ejron Task, kaže da su Sjedinjene Države i dalje privlačne.

„U globalnoj ekonomiji, globalni investitori moraju negde da ulažu svoj novac. Oni smatraju da su Sjedinjene Države bezbednije za ulaganje od Evrope, svakako povoljnije od Kine, od mnoštva drugih ekonomija u usponu.“

Ali drugi upozoravaju na samozadovoljstvo. Juri Daduš vodi program globalne ekonomije u Karnegijevoj zadužbini za međunarodni mir.

„U hodu napred, postoje tri važne stvari o kojima treba voditi račun. Prvo, po mom mišljenju evropska situacija je i dalje vrlo klimava. Druga je fiskalna litica – famozna fiskalna litica koja dolazi na kraju godine, a treće je usporavanje na tržištima u usponu.“

Daduš ukazuje da neizvesnost zbog dužničke krize u Evropi i nerešena politička situacija u Sjedinjenim Državama u pogledu smanjenja poreza i troškova – takozvana „fiskalna litica“ – imaju potencijal da gurnu globalnu ekonomiju u još jednu recesiju. Mnogi iščekuju nove pokazatelje stanja američke ekonomije u važnom vladinom izvešaju o poslovnom tržištu koji izlazi 5. oktobra.
XS
SM
MD
LG