Nakon jučerašnjeg susreta sa premijerom Dmitrijem Medvedevom, premijer Srbije Aleksandar Vučić je danas razgovarao u Moskvi i sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, koji je obećao da će do kraja godine posetiti Beograd.
Drugog dana boravka u Moskvi premijer Srbije Aleksandar Vučić razgovaro je sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom, koji je poručio da njegova zemlja pažljivo prati događaje u Srbiji i trudi se da aktivno učestvuje, pre svega u ekonomsko-trgovinskoj sferi:
"Mi ne samo pažljivo pratimo ono što se događa u vašoj zemlji, nego se trudimo da što aktivniji u razvoju naših trgovinsko-ekonomskih odnosa. Mi imamo jako dobre projekte, ali imamo još više mogućnosti."
Aleksandar Vučić je rekao da je Putin je prihvatio njegov poziv i najavio da će predsednik Ruske Federacije do kraja godine posetiti Beograd. Posle razgovora sa predsednikom Rusije Vučić je ocenio da je izuzetno zadovoljan rezultatima posete Moskvi i istakao da su otklonjene sve prepreke za potpisivanje ugovora o gasovodu Južni tok:
"Želim da kažem da smo sve, rekao bih, što je bilo na putu za potpisivanje ugovora o Južnom toku završili, sve dileme otklonili. I da smo napravili nešto dobro za Srbiju i za građane naše zemlje."
Vučić je, posle susreta sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom izjavio da svi smatraju da je mir u Ukrajini interes za sve strane i naglasio da po tom pitanju Rusija nije ničime ni opominjala a kamoli ucenjivala Srbiju.
Po rečima srpskog premijera domaćini su se pokazali kao pravi prijatelji, a razgovori su vođeni, kako je rekao, o svemu – od Južnog toka, NIS i Đerdapa, do nekih novih potencijalnih investicija.
Džozef: Neodrživ stav Srbije
Stav i Evropska unija i dobri odnosi sa Rusijom, koji je srpski premijer Aleksandar Vučić izneo u Moskvi, je nakon krize u Ukrajini sve manje održiv, ako ne i u potpunosti nemoguć, kaže za Glas Amerike Edvard Džozef, viši saradnik na Školi za napredne međunarodne studije univerziteta Džons Hopkins.
„Kada je reč o ovakvim krizama, morate da se odlučite. Ili je zemlja za zapadne vrednosti i razumije da, bez obzira na to kakav je legitimni interes Rusije, ona ne može da diktira uslove i stratešku orijentaciju svojih suseda, bez obzira da li je reč o Ukrajini, Gruziji, Moldaviji ili drugim zemljama. Zastupanje neutralnosti, kada je ostatak Evropske unije i aspiranata, kao i NATO, ujedinjen protiv ruske agresije u Ukrajini, je neodrživo. Međutim, izostanak nagrade Crnoj Gori zbog njene lojalnosti i hrabrosti u pogledu Ukrajine je naravno zapažen u Beogradu. Oni to vide i onda zašto se Vučić ne bi osećao manje zabrinutim u pogledu odlaska u Moskvu i davanja izjava u javnosti nakon susreta sa Medvedevim i Putinom? Zašto ne bi, nakon što je video da Alijansa nije nagradila crnogorsku lojalnost.“