Linkovi

Nacionalni muzej flipera u Vašingtonu


Sve češće se postavlja pitanje da li fliperi mogu da prežive u svetu elektronskih igara
Sve češće se postavlja pitanje da li fliperi mogu da prežive u svetu elektronskih igara

Vašington je dom nekih od najčuvenijih američkih muzeja, kao što je kompleks Smitsonijan, ali američka prestonica krije i neke manje poznate muzeje. Ako zavirite u jednu od takvih, manje znanih zgrada, pronaći ćete mesto puno strasti, buke, i brzih, srebrnih kuglica…

Za Dejvida Silvermana, ovo je zvuk iz raja…

Veći deo života radio sam nešto u vezi sa fliperima, bilo da sam razmišljao o kupovini igre ili igrao na raznim lokacijama… Već tridesetak godina pravim kolekciju fliper mašina.”

Fliper se igra tako što igrači lansiraju metalnu lopticu i održavaju je unutar ogradjene površine. Što duže ostanu u igri skupljaju više poena. Ali čuvajte se! Jedan pogrešan potez – loptica odlazi u rupu i runda je završena. Silverman je danas ponosni vlasnik i kustos Nacionalnog muzeja flipera u Vašingtonu, a sve je započelo sa igrom nazvanom “Fireball” koju je igrao u Španiji pre 30 godina.

Bio sam fasciniran jer nikada ranije nisam video takvu igru. Na sreću ili nažalost, sa tom igrom je, za mene, započela faza kolekcionarstva, a jedini cilj mi je bio da igram flipere. Ne znam šta se dogodilo… Nastavio sam da ih igram i kupujem, sve se dešavalo zaista kao u magnovenju, ali danas, posle trideset godina magnovenja, završio sam sa oko 900 igara.“

No, pre 15 godina, Silverman je rešio da se uozbilji.

Počeo sam da ih ozbiljno prikupljam u nameri da otvorim muzej. Ono što fliperi, u svojoj gotovo stogodišnjoj istoriji, pokazuju jeste razvoj Sjedinjenih Država. Ako pogledate bilo koji period američke istorije, na primer – šezdesete, i pratite flipere napravljene 60-ih, videćete tačno šta se dešavalo u tom periodu. Tako da, osim što predstavljaju istorijsku hronologiju, oni su i hronologija umetnosti, kulture… a naravno, i dalje su pre svega igra, koja se stalno usavršava.“

Medjutim, fliperi su mnogo više od brzog osvrta na prošlost.

Igram flipere iz uživanja, i želje da budem što bolji. Tako da je igram ozbiljno, ali i zabave radi.“

„Za mene je dobar deo uzbudjenja fliper mašine – zvuk, zvuk koji vam govori šta se dešava sa pričom. Ako sve zvuči kao obična buka, onda mora da ste daleko bolji igrač od mene jer ja želim da čujem šta se dešava, taj zvuk mi govori da sam nešto uradio, govori mi kad sam promašio.“

Medjutim, mogu li fliperi da prežive u svetu elektronskih igara?

Trodimenzionalnost flipera, i pri tome ne govorim o fliperu na kompjuterima, nego pravim fliper mašinama – po meni je to nada za flipere, da današnji klinci vide u muzeju šta je to fliper i šta je bio nekada, tako da se zainteresuju da nastave da ga igraju. Poenta ovog muzeja, bila je da se ljudi zagreju za flipere, ne samo kao igru već i kao deo istorije umetnosti.“

Uprkos tome što je u proteklih 30 godina na flipere potrošio gotovo dva miliona dolara, Silverman kaže da je investirao u istoriju i ljubav prema igri.

„To je, očigledno, moja strast, a nadam se da će postati i strast mnogih drugih ljudi.“

Ako Silverman tu strast zaista prenese na druge, možda će zaslužiti najviše priznanje svoje igre – titulu „pinball wizard“ odnosno - „čarobnjak flipera.“

XS
SM
MD
LG