Keri i Karimov su održali razgovore u prastarom gradu na Putu svile, Samarkandu, na marginama diplomatskog skupa sa njegovih pet centralno azijskih kolega sa ciljem da se pruže uveravanja Vašingtona da je i dalje angažovan u regionu vidjenom podložnom ekstremnom Islamu.
Zamenik predstavnika Stejt departmenta Mark Toner je rekao da su Keri i Karimov diskutovali o globalnim pitanjima od zajedničkih interesa, uključujući borbu protiv nasilnog ekstremizma kao i o regionalnoj stabilnosti i bezbednosti.
77 godišnji predsednik Uzbekistana je na čelu te zemlje od 1990.
Keri se zahvalio Karimovu zbog toga što je bio domaćin prvog skupa C5 plus 1 što je novi format dijaloga izmedju SAD i pet centralno azijskih republika - Kazahstana, Kirgistana, Tadžikistana, Turkmenistana i Uzbekistana.
Ta grupa je formirana da se produbi saradnja na planu širokog spektra pitanja, uključujući ljudski trafiking, borbu protiv prodaje narkotika i podršku bezbednosti i stabilnosti u Avganistanu. Ipak bezbednost energetskih izvora je bila na vrhu dnevnog reda.
Američki funkcioneri vide Kerijevu posetu kao način da se pruže uveravanja centralno azijskim zemljama o jačanju veza sa Vašingtonom u vreme kada su američko ruski odnosi u padu. On je, pak, istovremeno pod pritiskom da izrazi gledišta protiv nepoštovanja ljudskih prava.
Organizacija Hjuman Rajts Voč, sa sedištrem u Vašingtonu je zatražila od Kerija da izvrši pritisak za oslobodjenje nepravedno pritvorenih gradjana i okonča nekažnjavanje torture.