Linkovi

Vertman: Peri - sveže lice za republikance


Džon Vertman: Šanse republikanaca i demokrata za sada izjednačene.
Džon Vertman: Šanse republikanaca i demokrata za sada izjednačene.

Povodom sinoćnje republikanske predsedničke debate, porazgovarali smo sa političkim analitičarem Džonom Vertmanom o izgledima republikanskih predsedničkih pretendenata, kao i šansama republikanca i demokrata na predsedničkim izborima 2012. godine.

Vertman: „U ovom trenutku u fokusu pažnje republikanaca su dve ličnosti. To je, prvo, guverner Teksasa Rik Peri, koji naglo dobija na vidljivosti i popularnosti i uživa značajnu finansijsku podršku republikanske baze. Druga ličnost je bivši guverener države Masačusets, Mit Romni, koji je prisutan na američkoj političkoj sceni već više godina. On je bio republikanski predsednički pretendent 2008. kada ga je pobedio senator Mekejn. Romnija su mnogi smatrali glavnim republikanskim kandidatom do pojave Perija. Mislim da će se za republikansku predsedničku kandidaturu voditi borba izmedju ova dva kandidata i mnogo toga će zavisiti od uspeha na debatama, kao i od njihove sposobnosti da prikupe potreban novac. U stvari, finansijski faktor je presudan za politički uspeh kandidata, a za sada finansijski izvori čekaju da vide ko će biti najuspešniji da bi otvorili svoje novčanike.“

Glas Amerike: Kako objašnjavate iznenadni politički uspon teksaškog guvernera Rika Perija?

Vertman: „S vremena na vreme u američkim političkim izbornim ciklusima pojavi se neki fenomen, neka neočekivana ličnost, a u tu kategoriju sada svakako spada guverner Rik Peri. Pošto su mnogi republikanci bili nezadovoljni izborom republikanskih predsedničkih kandidata, želeli su neko novo i sveže lice i izgleda da je guverner Peri zadovoljio tu potrebu. Naime, Peri je privlačan širokom spektru ljudi, posebno konzervativnim Republikancima, sa njegovim stavovima o ekonomskim pitanjima, evangelističkim hrišćanima, i posebno, o pokretu „Čajanka“. Medjutim, on je privlačan i brojnim umerenim Republikancima, kojima se svidja njegov imidž, kao i činjenica da je on već tri puta izabran za guvernera Teksasa, da je oživeo ekonomiju i otvorio brojna radna mesta u jednoj od najvećih država unije.“

Glas Amerike: Iz sadašnje perspektive, ko po vašem mišljenju ima bolje šanse na predsedničkim izborima 2012. godine - republikanci ili demokrate?

Vertman: „Istorijski gledano, najvažniji faktor u predsedničkim izborima u poslednje vreme je bez sumnje - ekonomija. Medjutim, američka i svetska ekonomija su sada u silaznom ciklusu, što će se negativno odraziti na predsednika Baraka Obamu. Dakle, predsednik će biti angažovan u kampanji u kojoj mu ekonomski trendovi ne idu u pirlog, kao ni američki vojni angažmani koji iscrpljuju našu ekonomiju, kao i njegova, kako neki kažu, politička letargičnost, što je sve smanjilo njegovu popularnost na do sada najniži nivo. Medjutim, ono što će Obami ići u prilog je njegova već oprobana sposobnost da prikupi velika sredstva za svoju kampanju. U kampanji 2008. on je prikupio 750 miliona dolara, a verovatno će u ovoj prikupiti oko milijardu dolara. To je bez presedana u istoriji američke politike.

Obama će biti u stanju da dopre do svakog Amerikanca preko interneta, televizijskih i radio oglasa, kao i preko štampe, što će podstaći i one birače koji do sada nisu često glasali, niti su bili toliko zainteresovani za politku. Pored toga, aktuelni predsednik uživa automatsko preimućstvo, mada će njegovi republikanski protivnici maksimalno koristiti ekonomsku stagnaciju i neke od njegovih dosadašnjih političkih neuspeha. Dakle, šanse republikanca i demokrata su, po mom mišljenju u ovom trenutku manje više izjednačene.“


XS
SM
MD
LG