Linkovi

Eland: Porast nasilja u Iraku posle povlačenja SAD


Eland: "Teheran možda ima veći uticaj u Iraku od samih SAD mada deo američkih snaga ostaje u zemlji."
Eland: "Teheran možda ima veći uticaj u Iraku od samih SAD mada deo američkih snaga ostaje u zemlji."

Kolega Branko MIkašinović zamolio je vašingtonskog analitičara Ajvana Elanda da prokomentariše aktuelnu situaciju u Iraku i Iranu i politiku Sjedinjenih Država prema tim zemljama.

Eland: „U obe zemlje situacija je veoma teška. U kontekstu američkih nastojanja na povlačenju snaga iz Iraka, širom zemlje imate intenziviranje koordinisanih terorističkih napada sa velikim brojem žrtava. Sada neki dovode u pitanje mudrost postavljanja roka za povlačenje američkih snaga, a ima i poredjenja tog poteza sa odlaskom američkih snaga iz Vijetnama. Američko povlačenje iz Iraka takodje čini rešenje izraelsko-palestinskog zamrznutog konflikta apsolutnim imperativom, kao i rešenje pitanja iranskog nuklernog programa. U pogledu Irana, sankcije do sada nisu pokazale željene rezultate, a problem je u tome što se iranski nuklearni program poistovećuje sa nacionalnim ponosom i patriotizmom i nužnom samoodbranom, što uživa podršku većine iranskog stanovništva.“

Glas Amerike: Kako ocenjujete uticaj Irana na Irak i Avganistan?

Eland: „Teheran možda ima veći uticaj u Iraku od samih SAD mada deo američkih snaga ostaje u zemlji. Iranski uticaj se odražava u podršci šiitskim milicijama u vidu slanja novca, tehničkih savetnika, oružja, municije i eksploziva. U pogledu Avganistana situacija je manje jasna, mada postoje indikacije da Iran pomaže Taliban u sklopu svoje antiameričke politike, mada Iran tradicionalno podržava suprotnu stranu, a to su Tadžici i Uzbeci, a ne pretežno paštunski Taliban, tako da je uloga Irana u toj zemlji manje jasna i poznata, ali je definitivno antiamerička.“

Glas Amerike: Kako ocenjujete izglede američke strategije u Avganistanu?

Eland: “Američka strategija u Avganistanu, koja je u kontinuiranom preispitivanju i prilagodjavanju, sada se koncentriše na tri glavna aspekta: prvo, da se rešavanjem situacije u Avganistanu učvrsti regionalna bezbednost i stabilnost; drugo, da Avganistan u narednih 15 meseci regrutuje oko 150.000 pripadnika vojnih i bezbednosnih snaga, koje će samostalno voditi borbu protiv terorista, što je centralni cilj administracije predsednika Obame; i treće, kako sprovesti uspešnu obuku avganistanskih snaga pošto je oko 50 odsto pripadnika nepismeno.“

XS
SM
MD
LG