Zvuči ironično da se klinička ispitivanja potencijalnih vakcina vrše u trenutku kada, kako se čini, epidemije ebole u zapadnoj Africi jenjava.
Međutim kandidati za vakcinu trenutno se testiraju u Gvineji, u kojoj virus ebole i dalje hara. Vakciniše se medicinsko osoblje i osobe koje su bile izložene virusu
U Liberiji je zabeleženo nekoliko novih slučajeva zbog kojih su klinički testovi vakcine počeli u toj zemlji i mogli bi da se nastave u Sijera Leoneu i Gvineji.
Na univerzitetu Emori u Sjedinjneim Državama, američkom lekaru koji je, kako se veruje, možda bio izložen virusu ebole u jednom od centara za lečenje u Sijera Leoneu data je eksperimentalna vakcina.
Doktor Mark Maligen izvestio je o efektima vakcine u časopisu Američkog medicinskog udruženja.
“Uočili smo snažne reakcije imunološkog sistema, trenutne reakcije, odgovore prvih odbrambenih ćelija u našem telu kao i povećanje antitela i leukocita. Dobili smo reakciju koju smo očekivali da vakcina izazove."
Doktor Tomas Gajsberg je jedan od naučnika koji su radili na pronalaženju ove potencijalne vakcine. Međutim i pored izveštaja da su naučnici blizu da proizvedu delotvornu vakcinu, on kaže da još puno toga trebada se ispita i uradi.
“Puno različitih vakcina I tretmana je razvijeno za lečenje jedne vrste virusa ebole, a ima ih pet, od kojih su tri opasne po život.”
Doktor Gajsberg naglašava da vakcina koja bi mogla da bude delotvorna protiv Zair virusa ebole, koji cirkuliše u zapadnoj Africi, možda neće biti efikasna u lečenju drugih vrsta smrtonosnog ebola virusa. Ali ako se pokaže da je vakcina delotvorna, doktor Džesi Gudman kaže da bi ipak mogla da se koristi u zapadnoj Africi.
“Mogla bi da koristi ukoliko epidemija nastavi da se širi I što je još važnije mogla bi da bude važan činilac u suzbijanju novih vrsta ebola virusa.”
Rezultati testiranja vakcine u Gvineji mogli bi da budu dostupni već u julu.