Linkovi

Mekalister: Izvestan, ali dug put do EU


Šef delegacije Evropskog parlamenta za odnose sa SAD i izvestilac za Srbiju Dejvid Mekalister govori u Nemačkom maršalovom fondu
Šef delegacije Evropskog parlamenta za odnose sa SAD i izvestilac za Srbiju Dejvid Mekalister govori u Nemačkom maršalovom fondu

U pregovorima sa Srbijom krenuće se od suštinskih pitanja, među kojima su reforma javne uprave i borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, dok će Nemačka pažnju obratiti i na normalizaciju odnosa sa Prištinom, kaže izvestilac EP Dejvid Mekalister

Evropska unija otvorena je za prijem novih članica, iako je primjetan zamor od proširenja širom evropskog prostora, saopštio je šef delegacije Evropskog parlamenta za odnose sa Sjedinjenim Državama i novi izvjestilac za Srbiju Dejvid Mekalister, tokom obraćanja u Njemačkom maršalovom fondu. Kada je riječ o pregovorima sa Srbijom, Mekalister je uvjeren da će prvo poglavlje biti otvoreno naredne godine.

Srpski voz, kako se slikovito izrazio izvjestilac za Srbiju Dejvid Mekalister, na putu je ka Evropskoj uniji, ali će mu biti potrebno više godina da stigne do glavne stanice u Briselu.

„U međuvremenu bi trebalo da pomognemo Srbiji, da je ohrabrimo da sprovede reforme i prilično sam siguran da će prvo poglavlje u pregovorima biti otvoreno naredne godine. Postoji 35 poglavlja u pregovorima Evropske komisije i Vlade Srbije i krenuće se od suštinskih pitanja. Prvo moramo da razgovaramo o nezavisnom sudstvu, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, reformi javne uprave, ekonomskoj politici. To su glavna, važna pitanja koje Srbija mora prvo da rješava. Naravno, posebno pitanje u Srbiji je normalizacija odnosa sa Prištinom na koje njemačka vlada, naročito kancelarka Angela Merkel, obraćaju puno pažnje.“

Pregovori sa Srbijom, kao i sa Crnom Gorom i Turskom pokazuju da je Evropska unija otvorena za nove članice, kaže Mekalister, uz ocjenu da je ipak primjetan zamor od proširenja.

„Zamor od proširenja vidljiv je u u svih 28 članica Evropske unije. Razlikuje se od zemlje do zemlje, ali kada je predsednik Evropske komisije Junker rekao da narednih pet godina neće biti prijema novih članica, to će svakako podržati većina Evropljana. Rumunija i Bugarska su nam pokazale da svi kriterijumi moraju da budu u potpunosti ispunjeni, ne samo na papiru, već i u realnosti. Nije od pomoći ni Evropskoj uniji, ni novim članicama pustiti ih da se pridruže Evropskoj uniji ako uslovi nisu ispunjeni. Zbog toga Crna Gora i Srbija prolaze kroz veoma težak pregovarački proces, ali će to biti korisno za obje strane.“

Nesumnjivo je, međutim, da zemlje zapadnog Balkana imaju evropsku budućnost, kategoričan je član Evropskog parlamenta.

„Kao Njemac i član Demohrišćanske stranke kažem da zemlje zapadnog Balkana imaju jasnu evropsku perspektivu i ukoliko žele da se pridruže Evropskoj uniji, trebalo bi da im pomognemo, ali one treba da urade svoj domaći zadatak. Predstoji im dug put, moraju da sprovedu strukturne reforme u vezi sa javnom upravom, borbom protiv korupcije, izgradnjom nezavisnog sudstva ili ekonomskom politikom.“

Mekalister je zaključio da svoju ulogu u ovom procesu imaju i Sjedinjene Države, posebno u slučaju Bosne i Hercegovine i Kosova koje je nazvao komplikovanim kandidatima.

XS
SM
MD
LG