Linkovi

Terzić: Cene nafte usporavaju ekonomiju


Terzić: Cene nafte usporavaju ekonomiju
Terzić: Cene nafte usporavaju ekonomiju

O mogućem uticaja političkih previranja na proizvodnju nafte na Bliskom istoku i u severnoj Africi, Branko Mikašinović razgovarao je sa ekspertom za energetska i ekonomska pitanja u firmi “Delojt i Tuš”, Brankom Terzićem.

Terzić: “Problemi sa aktuelnim i potencijalnim promenama vlada u regionu Bliskog istoka i na severu Afrike doveli su do porasta cena nafte za oko deset dolara po barelu. Izražava se zabrinutost ne samo povodom većih cena već i dugoročnog snabdevanja, pošto Bliski istok ima najveće količine rezervi nafte, kojom se snabdevaju SAD, Evropa, i druge zemlje sveta. Ugrožavanje proizvodnje nafte u tim regionima bi imala nesagledive posledice.“

Glas Amerike: Kako bi takva situacija mogla da se odrazi na američku ekonomiju?

Terzić: „SAD uvoze oko 60 odsto nafte za svoje potrebe, uglavnom za transportni sektor. To znači da povećanje cena najviše i najneposrednije osećaju potrošači. Veće cene nafte, ako potraju, svakako će usporiti ekonomski rast, mada obično prodje godina-dve dana da bi se osetio uticaj povećanja cene energenata na privredu. Ukoliko se proizvodnja stabilizuje cena nafte će početi da opada. (UBACI) SAD, u stvari, uvoze izvesnu količine nafte iz Saudijske Arabnije, ali vrlo malo iz Libije. Vašington uvozi naftu uglavnom iz Kanade, Meksika i Venecuele. Libija izvozi svoju naftu visokog kvaliteta prvenstveno u Evropu. Ako se proizvodnja nafte u Libiji i nekim manjim zemljama proizvodjačima još drastičnije smanji, to će nadoknaditi Saudijska Arabija, koja ne želi visoku cenu nafte, jer bi to poslužilo kao stimulans za dalja istraživanja i traganje za alternativnim izvorima energije, a moglo bi da izazove i novu recesiju. Cena od 85 do 95 dolara po barelu prihvatiljiva je toj zemlji i ona će povećati svoju proizvodnju da bi smanjila porast cena nafte i sprečila globalne ekonomske potrese.“

Glas Amerike: Kako bi veće cene nafte mogle da utiću na Srbiju?

Terzić: „Srbija uvozi oko 80 odsto nafte koja se koristi u toj zemlji, a sama proizvodi oko 20 odsto. Svako povećanje cene nafte na globalnom planu direktno utiče na zemlju. Srbija takodje nije veoma efikasan korisnik energije, mada ona sada uvodi nove mere radi veće efikasnosti. Medjutim, kombinacija visoke zavisnosti od uvozne nafte, porast cena nafte i nizak nivo efikasnosti uticaće negativno na opšta ekonomska kretanja u Srbiji. Dakle, Srbija je ranjiva i solucija je povećanje domaće proizvodnje nafte i prirodnog gasa.“

XS
SM
MD
LG