Linkovi

Potpredsednik Kine u Beloj kući


Potpredsednik Kine Ši Đinping
Potpredsednik Kine Ši Đinping

Kineski potpredsednik Ši Đinping je upozorio Sjedinjene Države protiv jačanja vojnog prisustva u Aziji, uoči današnjeg dolaska u Vašington u okviru četvorodnevne posete Sjedinjenim Državama. Ši, koji bi ove godine trebalo da postane lider kineske Komunističke partije, izneo je to upozorenje u pismenim odgovorima na pitanja koja mu je uputio dnevnik "Vašington post". Američki predsednik Barak Obama će sutra u Beloj kući da dočeka kineskog potpredsednika. Predviđa se da će Ši iduće godine da postane predsednik Kine, a sutrašnji razgovori će se održati u vreme velikih izazova u američko-kineskim odnosima.

Januar u Pekingu. Sadašnji i bivši američki i kineski zvaničnici obeležavaju 40. godišnjicu posete Kini predsednika Ričarda Niksona, koja je 1972. otvorila put za normalizaciju odnosa dve zemlje. Među prisutnima je bio i potpredsednik Ši Đinping, koji je podsetio na složena pitanja koja okružuju kinesko-američke odnose.

Održavamo blizak dijalog o reagovanju na globalne izazove kao što su međunarodna finansijska kriza i klimatske promene i odgovarajućem uzvraćanju na vruće regionalne probleme, uključujući Korejsko poluostrvo, iranski nuklearni program, Bliski istok i južnu Aziju.“

Očekuje se da Ši ove godine postane generalni sekretar kineske Komunističke partije, a iduće godine i predsednik Kine. On stiže u Belu kuću otprilike godinu posle zvanične posete sadašnjeg kineskog predsednika Hua Đintaoa. Dočekujući prošle godine predsednika Hua, Obama je naglasio važnost saradnje Sjedinjenih Država i Kine.

„Imamo ogroman ulog u međusobnom postizanju uspeha, u međupovezanom svetu, globalnoj ekonomiji – države, kao što su naše, biće uspešnije i bezbednije ako sarađujemo.“

Ipak, postoje velike razlike u pogledu trgovine, ljudskih prava, Irana i Severne Koreje. Kina je zajedno sa Rusijom nedavno uložila veto na rezoluciju Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o Siriji, koju je Vašington podržao. U svom govoru o Stanju unije, prošlog meseca, predsednik Obama je pomenuo Kinu kada je obećao da će se boriti protiv nepoštene trgovinske prakse. Kenet Libertal je direktor Kineskog centra „Džon El Tornton“ u Institutu „Brukings“ ovde u Vašingtonu.

„Predsednik je uistinu veoma ljut što Kina ne poštuje pravila igre, u domaćim subvencijama – svim vrstama stvari koje dovode američke kompanije i druge firme u svetu u neravnopravan položaj i donose Kini unilateralnu prednost.“

Kina je zabrinuta zbog toga što Sjedinjene Države povećavaju svoje vojno prisustvo u azijsko-pacifičkom regionu, što se naširoko smatra protivtežom sve većim kineskim pretenzijama na tom području. Dejvid Lempton, šef programa kineskih studija na Visokoj školi za međunarodne nauke „Džons Hopkins“ u Vašingtonu, kaže da bi Ši Đinping tokom posete Beloj kući mogao da iznese dalja uveravanja o kineskim namerama.

„Potpuno sam uveren, s obzirom da sam upravo bio u Pekingu i tamo razgovarao sa ljudima, da oni shvataju da uzbunjivanje ostatka Azije za njih nije dobro. Uveren sam da potpredsednik Ši dolazi ovde da bi delimično ubedio svet u to da Kina, jačajući svoju moć, neće postati nepouzdanija i opasnija.“

Ši Đinping iz Vašingtona treba da otputuje u Ajovu na srednjem zapadu i potom Kalifroniju, pre povratka u Kinu.

XS
SM
MD
LG