Linkovi

Gadafijeva zaostavština u Africi


Libijski lider Moamer Gadafi
Libijski lider Moamer Gadafi

Bez obzira što je libijski vođa Moamer Gadafi ulagao u podsaharsku Afriku mnogo investicija i novca za razvoj, njegova ostavština u tom regionu je pomešana. Neki kažu da će se on pamtiti i po trošenju mnogo novca na potpirivanje revolucija u Africi.

Ovako ili onako, stručnjaci su saglasni da četrdesetogodišnja vladavina pukovnika Moamera Gadafija ima trajni uticaj na podsaharsku Afriku. Herman Koen, bivši pomoćnik američkog državnog sekretara za afričke poslove, kaže da je bilo mnogo pozitivnih dostignuća.

„On je potrošio mnogo novca podržavajući Nelsona Mandelu i Afrički nacionalni kongres i pomažući im da se odže tokom teških godina aparthejda. Druga pozitivna stvar je to što je Libija mnogo ulagala u biznis u Africi: hotele, saobraćajnice, banke.“

Ali Danijel Server, naučni saradnik na Univerzitetu „Džons Hopkins“, kaže da veliki deo Gadafijeve darežljivosti dolazi planski.

On jeste pružao ruku podsaharskoj Africi, ali je ta ruka bila šaka puna dolara za autorkrate kao što je on. Ne plemenito delo, nego delo da bi se kupila podrška.“

Gadafi kupovao podršku u Africi: Danijel Server
Gadafi kupovao podršku u Africi: Danijel Server

Podrška za njegov san o Ujedinjenim Afričkim Državama na primer, za koji Server kaže da nije stigao daleko.

„Ne vidim mnogo rezultata tog ujedinjenja Afrike.“

Sulejman Njang, profesor Afričkih studija na Univerzitetu „Hauard“, kaže da veruje da je Gadafijev panafrikanizam bio iskren.

„On se kretao istim putem kojim su išli Diboa, Garvej, Kvame Nkrumah, svi panafrikanisti. U tom smislu, sa te strane on je bio u redu.“

Ali svejedno, kaže Njang, Gadafijeva ostavština u tom pogledu će biti pomešana.

„Na jednom novou panafrikanisti će reći da je on potrošio više novca na Afriku od bilo kog arapskog lidera uključujući Nasera. Neki Afrikanci će ga iz nekog razloga voleti, a drugi će ga iz nekog drugog razloga mrzeti.“

„Ostali“ – kaže ambasador Koen – misleći na ne toliko pozitivnu ulogu koju je Gadafi odigrao u nekim internim sukobima u Africi.

„Od 1970. do 1986, on je uložio mnogo novca pokušavajući da podstakne revolucije. Najnegativniji uticaj je bio u Liberiji, gde je bio pokrovitelj Čarlsa Tejlora i tog rata koji je trajao sedam godina.“

Ambasador Koen dodaje da to nije bilo sve.

„On je poslao trupe da okupiraju Čad. Kasnije su ga odande izbacili neki čadski pobunjenici koje je predvodio Isen Abre kada je bio vojnik. Izvršio je uticaj na Burkinu Faso. Pomogao je Tomasu Sankari da dođe na vlast i kasnije pomogao Blezu Kompaoru da se otarasi Sankare.“

Gadafi je bio predsednik Afričke unije od 2009. do 2010. Ali je izgubio kada je hteo da ostane još godinu, od predsednika Zambije Bingua Va Mutarike. I tokom najnovijih libijskih nereda, izgubio je podršku starih saveznika. Premda su mnogi afrički lideri ćutali o tome, predsednik Senegala Abdulaje Vade, za vreme posete pobunjeničkom uporištu Bengaziju, pozvao je Gadafija da se povuče s vlasti.

XS
SM
MD
LG