Američka vojska u četvrtak je otvorila novo poglavlje u istrazi i krivičnom gonjenju slučajeva seksualnih napada i drugih velikih krivičnih djela, nakon što je za te odluke zadužila nezavisne pravnike, umjesto komandanata kao što je to do sada bio slučaj.
Promjena, kojoj su se dugo opirali lideri u Pentagonu, rezultat je višegodišnjeg pritiska nezadovoljnih članova Kongresa koji su vjerovali da komandanti često ne istražuju ozbiljno tužbe žrtava ili pokušavaju da štite navodne prestupnike.
Usvajanje novog zakona podstaknuto je stalnim rastom slučajeva seksualnih napada i maltretiranja u američkoj vojsci. Prema njegovim odredbama, novi specijalni tužioci imaće ovlašćenje da donose odluke o brojnim velikim krivičnim djelima, uključujući ubistvo, silovanje i nekoliko drugih prestupa povezanih sa seksualnim napadom kao što je otmica, porodično nasilje, posjedovanje ili snimanje fotografija o zlostavljanju djece, proganjanje i osveta.
Američki sekretar za odbranu Lojd Ostin u saopštenju je ocijenio da je riječ o "najvažnijoj reformi vojnog pravosudnog sistema" od usvajanja federalnog zakona o vojnom pravosuđu 1950. godine.
Međutim, još nije poznato koliko će promjena uticati na širi problem seksualnih prestupa u vojsci, te da li će dovesti do povećanja slučajeva krivičnog gonjenja i odvratiti potencijalne prestupnike.
Visoki zvaničnici iz vojnih službi, koji su upoznati sa novim programom, navode za AP da već imaju više od 160 specijalnih tužilaca koji će od četvrtka početi da donose odluke o slučajevima seksualnih napada. Mnogi su već bili uključeni i davali savjete u slučajevima koji se trenutno procesuiraju.
Od četvrtka, jedini će imati ovlašćenje da donose odluke o tome da li će krivično goniti nove slučajeve.
Pravnici će biti raspoređeni širom Amerike i svijeta, sa većim brojem u bazama i na lokacijama gdje ima više pripadnika vojske i počinjenih krivičnih djela. Zvaničnici očekuju da svaki tužilac vodi do 50 istraga i oko osam do 12 suđenja godišnje.
Prema izvještaju nezavisne komisije, koja je proučavala seksualne napade u vojsci, specijalni tužioci pozitivno bi uticali na rešavanje tog problema - donosili bolje odluke o tome koje slučajeve bi trebalo procesuirati, što bi rezultiralo većom stopom presuda. Veći broj presuda, prema izvještaju, podstakao bi više optuženih prestupnika da sklope sporazume o priznanju krivice što bi žrtve oslobodilo pritiska da svjedoče na suđenjima.
Šon Timons, partner u pravnoj firmi "Tully Rinckey" specijalizovanoj za vojne pravne slučajeve, kaže da promjena ne rešava osnovne probleme u ponašanju. Zbog toga, kako kaže, malo je vjerovatno da će imati neki stvaran uticaj ili odvratiti pripadnike vojske od prestupa. Više ljudi bi moglo da bude otpušteno zbog sudskih procesa, ali bi slučajevi mogli budu slabiji zbog sporazuma prema kojima žrtva ne mora da svjedoči, smatra Timons.
"To vam je kao da preuređujete stolice na Titaniku. Ništa se u suštini ne mijenja osim semantike i pojave. To je nažalost realnost", rekao je Timons.
Vojska već duže pokušava da kreira efikanse programe za sprečavanje seksualnih napada i ohrabrivanje žrtava da ih prijave. Međutim, još nema napretka u smanjenju broja prijavljenih napada i istraživanja i dalje pokazuju da veliki broj žrtava ne prijavljuje da su napadnute.