Linkovi

Američki povratak na Balkan - kratkoročan ili strateški?


Bela kuća, Vašington, SAD
Bela kuća, Vašington, SAD

Govoreći o budućnosti Zapadnog Balkana na skupu u Podgorici, potpredsednik Sjedinjenihi Država Majk Pens istakao je da budućnost regiona leži u pridruživanju Zapadu, potvrđujući time da je Vašington posvećen tom regionu, kaže Luk Kofi, ekspert Fondacije Heritidž, koji je blizak Beloj kući.

S druge strane Džefri Gedmin, analitičar Instituta za strateški diajlog Univerziteta Džordžtaun, je skeptičan da administracija predsednika Donalda Trampa ima razrađenu dugoročnu politiku prema regionu, često nazivanom „buretom baruta.“

Poseta američkog potpredsednika Majka Pensa regionu upućuje preciznu poruku administracije predsednika Donalda Trampa, kaže Luk Kofi:

„Prvo, to je poruka da su Sjedinje Države svesne da u regionu postoje ozbiljni izazovi i tenzije, kao i da će nakon Pensove posete uslediti brojne druge posete predstavnika Trampove administracije. Još jedna važna poruka je da američka strana shvata važnost regiona, kao i da ima još dosta nedovršenog posla u vezi sa evroatlantskom integracijom ukupnog Zapadnog Balkana.“

Analitičar Džefri Gedmin se slaže da Balkan još nije konsolidovan, dodajući da uplitanje niza spoljnih faktora destabilizuje region:

“Među njima je Rusija, koja svoj uticaj širi pomoću postojećih istorijskih, verskih, i ekonomskih veza, pa i vešte propagande. Turska takođe nastoji da širi svoj uticaj kako na Kosovu tako i u Bosni i Hercegovini. Ne treba zaboraviti da i Saudijska Arabija i Katar, forsiraju svoju verziju islama koja nema mnogo sličnosti sa islamom slovenskih muslimana.“

Gedmin, stoga, smatra da bi Balkan u narednih nekoliko godina mogao da ponovo postane opasno nestabilan teren.

Luk Kofi izdvaja Rusiju kao najveću smetnju na putu evroatlantske integracije Zapadnog Balkana, pre svega zbog svog znatnog uticaja u Srbiji, koju smatra ključnom za brže demokratsko i ekonomsko napredovanje regiona:

„Rusko prisustvo u regionu je u porastu i nije uvek za dobrobit tamošnjih zemalja, niti je u skladu sa ciljevima koje SAD žele da te zemlje postignu. Veliko je pitanje da li Srbija želi da bude deo regiona ili želi da postane platforma za štetno mešanje Rusije u regionu. Kako stvari danas stoje Srbija je lansirna rampa za rusko uplitanje u poslove regiona, čini bazu ruskog angažovanja u tom delu Evrope. Mislim da će srpski narod morati da odluči da li svoju budućnost vidi u evroatlantskoj zajednici demokratija ili na ruskoj strani. Te dve stvari ne bi trebalo da jedna drugu isključuju. Međutim, Rusija vidi stvari crno-belo.“

Gedmin nije uveren da je nova američka administracija razradila pravu strategiju ni prema Rusiji ni prema Zapadnom Balkanu:

„Ne verujem da postoji vizija kao ni strategija. Mislim da je politika uglavnom reaktivna. Strategija zahteva ne samo poznavanje krajnjeg cilja već razradu sredstava i koraka koji će dovesti do željenog cilja. Nisam uveren da se radi na tim neophodnim elementima.“

Kofi, s druge strane smatra da administracija postupa sistematično. Pored ostalog nedavni razgovor američkog potpredsednika Pensa sa srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem u Vašingtonu, namerno je obavljen uoči skupa u Podgorici. Pens je tom prilikom pozvao Vučića da Srbiju uključi u obnovljene napore SAD da region u potpunosti integriše u širu evroatlantstku zajednicu. Na Srbiji je da odluči kojim će pravcem ići dalje, ističe Kofi.

XS
SM
MD
LG